Trwa ładowanie...

Ambasador Ukrainy ujawnia. Warszawa nie skorzystała z zaproszenia Kijowa

Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami kilku zachodnich państw i ich firmami zbrojeniowymi. Polska nie uczestniczyła w wydarzeniu. Ambasador Ukrainy wskazał, że władze w Warszawie nie skorzystały z zaproszenia Kijowa.

Ambasador Ukrainy ujawnia. Warszawa nie skorzystał z zaproszenia Kijowa?Ambasador Ukrainy ujawnia. Warszawa nie skorzystał z zaproszenia Kijowa?Źródło: East News, fot: Lukasz Gdak
d10p8mg
d10p8mg

W poniedziałek w programie "Rozmowa Piaseckiego" gościem był ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz. Dyplomata mówił m.in. o stosunkach Kijowa i Warszawy.

W trakcie rozmowy został zapytany o sobotnie spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z przedstawicielami licznych państw zachodnich oraz ich firm zbrojeniowych. Prowadzący poprosił o to, by Zwarycz wskazał, dlaczego nie było tam przedstawicieli Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamach terrorystyczny w Ankarze. Moment eksplozji pod budynkiem MSW

- Zaprosiliśmy wszystkich z naszych zaprzyjaźnionych krajów, łącznie z firmami z przemysłu obronnego. Polska była wśród pierwszych, którzy dostali to zaproszenie, więc oczekiwaliśmy na udział strony polskiej - odpowiedział.

d10p8mg

- To jest suwerena decyzja każdego państwa. My wystosujemy zaproszenie, a państwo już decyduje, czy przyjmować to zaproszenie, czy nie, wobec własnego interesu. Więc z szacunkiem podchodzimy do takich decyzji, ale to nie jest powód dla jakiegokolwiek oskarżania Ukrainy o to, że Polski tam nie było - dodał.

Wirtualna Polska zwróciła się do MSZ i MON z prośbą o komentarz w sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Napięcia na linii Warszawa-Kijów. Skarga Ukrainy do WTO

Przypomnijmy, że 16 września w życie weszło rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.

d10p8mg

18 września Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z decyzją władz w Warszawie, Bratysławie i Budapeszcie.

Polska uważa, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych KE w sprawie eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej rozwiązującej problem, ale w ocenie Polski nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.

Prowadzący zapytał Zwarycza, czy Kijów zamierza wycofać skargę do WTO na Polskę. - Prowadzimy rozmowy z Polską i bardzo dobrze, że te rozmowy trwają - powiedział.

d10p8mg

Podkreślił, że "rozwiązanie powinno być satysfakcjonujące dla Polski i dla Ukrainy", ale on sam "nie ma odpowiednich kompetencji", by precyzować, czy Kijów podejmie taką decyzję.

Źródło: TVN24/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10p8mg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d10p8mg
Więcej tematów