Deportacja lidera MS‑13. Jeden z "Dwunastu Apostołów Diabła"
Cesar Humberto Lopez-Larios, lider gangu MS-13, został deportowany z USA do Salwadoru. Jeden z "Dwunastu Apostołów Diabła" miał być sądzony w USA, jednak wycofano wszystkie zarzuty przeciwko niemu.
- Deportacja lidera gangu: Cesar Humberto Lopez-Larios, znany jako jeden z "Dwunastu Apostołów Diabła", został deportowany z USA do Salwadoru. Decyzja ta została podjęta po wycofaniu zarzutów przez amerykański Departament Sprawiedliwości.
- Polityczne tło decyzji: Wycofanie zarzutów wobec Lopeza-Lariosa było związane z "delikatnymi i ważnymi względami polityki zagranicznej", jak poinformował prokurator generalny John Durham.
- Reakcje ekspertów: Byli agenci i eksperci ds. przestępczości zorganizowanej uważają, że deportacja Lopeza-Lariosa to "historyczna strata" dla amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
USA wycofują zarzuty
Lider gangu MS-13 Cesar Humberto Lopez-Larios został deportowany do Salwadoru po tym, jak USA wycofały wobec niego zarzuty. Jak informuje CNN, decyzja ta była związana z "delikatnymi i ważnymi względami polityki zagranicznej", jednak spotkała się z krytyką i niekrytym rozczarowaniem ekspertów i byłych agentów zajmujących się przestępczością zorganizowaną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozmowy USA - Rosja. "Trump sam siebie wpuścił w pułapkę"
Deportacja Lopeza-Lariosa do Salwadoru jest częścią szerszej umowy między USA a Salwadorem, dotyczącej deportacji domniemanych przestępców. Salwador przyjął już 238 członków wenezuelskiego gangu Tren de Aragua oraz 22 członków MS-13. Eksperci obawiają się, że obecność Lopeza-Lariosa w Salwadorze może wpłynąć na dalsze umowy między gangami a rządem prezydenta Nayiba Bukele.
Eksperci obawiają się konsekwencji
Byli agenci podkreślają, że Lopez-Larios mógłby być cennym źródłem informacji o działalności gangów w USA i Meksyku. Jego deportacja oznacza utratę potencjalnych informacji, które mogłyby pomóc w walce z przestępczością zorganizowaną. Eksperci obawiają się, że obecność liderów gangów w Salwadorze może utrudnić współpracę z amerykańskimi śledczymi.
Eksperci ds. przestępczości zorganizowanej uważają, że deportacja Lopeza-Lariosa to "historyczna strata" dla amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Źródło: TVN24, CNN