25‑lecie Radia Maryja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Nie pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński
Radio Maryja świętuje 25-lecie swojego istnienia. W rozpoczętych po południu uroczystych obchodach jubileuszu w Toruniu uczestniczą tysiące członków "rodziny Radia Maryja" oraz politycy, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda, ministrowie Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Beata Kempa a także przewodniczący przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Nie pojawił się natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński ani premier Beata Szydło, którzy jednak przesłali listy.
Słuchacze Radia Maryja przyjechali na uroczystości z różnych stron Polski, najczęściej grupami z jednej lub kilku sąsiednich parafii. Uczestnicy uroczystości od rana odwiedzali siedzibę Radia Maryja, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, a także konsekrowaną pół roku temu świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, w której też odbyła się uroczysta msza święta.
Na początku uroczystości Ordynariat Wojska Polskiego przekazał na ręce zarządzającego rozgłośnią, nieprzerwanie od 25 lat, ojca Tadeusza Rydzyka, diamentową płytę za upowszechnianie polskich pieśni kościelnych i patriotycznych. Odbył się też koncert "Piękna nasza Polska cała" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odśpiewał także "Barkę", a następnie "Wiwat wiwat, niech żyją".
Później rozpoczęły się powitania przybyłych gości. Polityków partii rządzącej, niemal każdego z osobna witał jej założyciel i dyrektor, o. Tadeusz Rydzyk. - Witamy pana prezydenta najjaśniejszej Rzeczpospolitej, pana Andrzeja Dudę. Pozdrawiamy też małżonkę, córkę i bardzo szlachetnych rodziców. Nie byłoby takiego człowieka, gdyby nie tacy rodzice. Rodzicom dziękujemy, to jest zachęta dla wszystkich rodziców, żeby wasze dzieci też były szlachetne, wielkie - mówił o. Rydzyk, witając Andrzeja Dudę. Przywitaniu towarzyszyły gromkie oklaski. Następnie dyrektor rozgłośni witał przybyłych ministrów, posłów i innych polityków, a także szefa KRRiT, Witolda Kołodziejskiego.
Do Torunia nie dotarł prezes PiS Jarosław Kaczyński, jednak w swoich słowach nie zapomniał o nim założyciel Radia Maryja. - Tego wszystkiego nie byłoby bez kogoś, z kim rozmawiałem dwa dni temu. Kto to? To pan Jarosław. Bez niego by tego nie było. Życzymy zdrowia i odporności, by od tych uderzeń serce nie stało. Alleluja i Bóg zapłać - powiedział o. Rydzyk.
Andrzej Duda: dziękuję jako prezydent za dzieło budowania siły polskiego społeczeństwa
Prezydent Andrzej Duda, zabierając głos, dziękował za wielkie dzieło wspólnoty, miłosierdzia, budowania siły polskiego społeczeństwa i siły polskiej państwowości. - Dziękujemy z całego serca, ale nie tyle za wielkie dzieło ewangelizacji jako takie - powiedział prezydent. Za to - mówił - dziękowali przedstawiciele Kościoła, duchowni.
Podkreślił, że "Radio Maryja od samego początku swego istnienia niesie w sobie dwa elementy, które były i są w dzisiejszym świecie unikatowe. Pierwszym, najważniejszym - zaznaczył - jest wielkie budowanie wspólnoty ludzi. Ludzi, którzy są ze sobą, bo to nie jest emisja, to jest misja, którą to radio wykonuje. - To nie jest tylko nadawanie, ale to jest także słuchanie, wysłuchiwanie głosu zwykłych ludzi - zaznaczył prezydent. Przede wszystkim - dodał - jest to wielkie dawanie nadziei i siły.
Prezydent stwierdził, że Radio Maryja ma prawo prowadzić i włączać się w politykę budowania dobrego państwa. - Polityka przenika nasze życie, polityka jest nieodłączną częścią budowania dobrego państwa, ale (taka) polityka, która pojmowana jest jako rozumna troska o dobro wspólne, o czym była dzisiaj tutaj mowa. Radio Maryja ma prawo do tego, żeby taką politykę prowadzić i w taką politykę się włączać, ma prawo nawoływać do tego, aby cała polska polityka taka właśnie była - powiedział Andrzej Duda.
Przypomniał, że Radio Maryja nazywane było "ciemnogrodem, klerykałami, moherami". - Wyśmiewane moherowe berety okazały się równie sprawne jak szare berety jednostek specjalnych Grom - podkreślił Duda. - Chciałem podziękować za to, że jesteście niezmienni w poglądach, że mówicie o solidarności, o sprawiedliwości, że nie tylko mówicie, ale że też ją (sprawiedliwość) czynicie przez 25 lat, przez które z kilkuset słuchaczy Radia Maryja, ich grono urosło do milionów. Za to wielkie dzieło z całego serca chciałem podziękować - powiedział Duda. Wyraził nadzieję, że Radio Maryja będzie się dalej rozwijało i realizowało misję z pożytkiem dla naszej ojczyzny i Polaków.
Listy Kaczyńskiego i Szydło
Swoje listy w związku z jubileuszem przesłali nieobecni na uroczystościach premier Beata Szydło i Jarosław Kaczyński. W imieniu prezesa PiS list odczytał szef MSWiA, Mariusz Błaszczak.
Jarosław Kaczyński napisał, że osiągnięcia o. Tadeusza Rydzyka są "solą w oku wielu środowisk politycznych", a jego przeciwnicy z zawiścią nazywają je "imperium Rydzyka". "Ja na to powiadam, to wspaniałe dzieło ad maiorem Dei gloriam (na większą chwałę Bożą)" - napisał Kaczyński. Ocenił, że dzieła ojca dyrektora tworzą "ogromną przestrzeń czynienia i oddziaływania dobra" oraz, że "pomagają zwalczać przeciwności losu, umocnić się w wierze i odkryć nowe wymiary życia duchowego w modlitewnej wspólnocie".
Zdaniem prezesa PiS, inicjatywy medialne ojca Rydzyka "odebrały monopol mediom głównego nurtu i wniosły do polskich domów powiew wiarygodnej informacji i niezakłamanej publicystyki". Jak ocenił, "to wprost niebywałe, że do tego wszystkiego mógł doprowadzić jeden człowiek". "Chciałbym wspomnieć o wszystkich zasługach ojca dyrektora, ale obawiam się, że gdybym zaczął je wymieniać, to nie wiem, kiedy bym skończył, tak długa jest ta lista" - zaznaczył.
Z kolei premier złożyła gratulacje wszystkim twórcom Radia Maryja i kontynuatorom "swoistej misji specjalnej, jaką jest ewangelizacja". "Media w istotny sposób wpływają na kształt współczesnej cywilizacji i na naszą świadomość. W gąszczu informacji nietrudno się zagubić: dotyczy to zarówno osób starszych, jak i młodych, którzy próbując znaleźć swoje miejsce w życiu, nierzadko ulegają pozornym autorytetom" - napisała Szydło.
"Niezmiernie się cieszę, że Radio Maryja pamięta o przedstawicielach wszystkich pokoleń, wspierając ich na drodze poszukiwań najważniejszych wartości" - podkreśliła premier, dodając, że Polsce potrzeba ludzi mocnych duchowo, z trwałymi zasadami moralnymi.
Zaznaczyła, że członków Rodziny Radia Maryja jednoczy idea dobra Polski oparta na tradycji, wierze, polskiej kulturze, głęboka troska o sprawy publiczne. "To fenomen społeczny wykraczający poza granice naszego kraju" - napisała szefowa rządu.
Ojciec Święty skierował słowo do zebranych
Przed rozpoczęciem Mszy św. dziękczynnej abp Marek Jędraszewski odczytał słowa, które do zebranych na jubileuszu skierował Ojciec Święty. Papież Franciszek zapewnił o duchowej łączności z twórcami, słuchaczami oraz uczestnikami uroczystości. Życzył też, aby katolicka rozgłośnia z Torunia była efektywnym środkiem ewangelizacji.
"Aby Radio Maryja, dzięki współpracy Ojców Redemptorystów z różnymi kręgami kościelnymi pod przewodnictwem Episkopatu, było skutecznym środkiem ewangelizacji, nośnikiem ponadczasowych wartości ludzkich. Niech ta rozgłośnia będzie środowiskiem rozwoju chrześcijańskiej duchowości i kultury, twórczym orędownikiem jedności wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli" – napisał w liście w imieniu Franciszka sekretarz stanu ks. kard. Pietro Parolin. Papież udzielił też całej Rodzinie Radia Maryja swego Apostolskiego Błogosławieństwa.
Abp Jędraszewski: Radio Maryja głosem Polaków, których chciano wykluczyć
Następnie abp Jędraszewski wygłosił homilię, w której przypominał, że Radio Maryja powstało w 1991 r., niedługo po tym, jak w Polsce upadł komunizm. - W naszym kraju upadł reżim komunistyczny, ale niektórzy jego dawni przedstawiciele, za jedyny cel życia społecznego, zaczęli stawiać osiągnięcie wygody - mówił arcybiskup. Jak wskazał, "zaledwie Jan Paweł II wyjechał z Polski w 1991 r. , w mediach głównego nurtu krytykowano jego program odnowy duchowej". - Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm - dodał i przypomniał, że w tej "trudnej dla Kościoła w Polsce chwili pojawił się nie znany jeszcze prawie nikomu o. Tadeusz". - Radio Maryja stało się przekazicielem tego nauczania, które zostawił nam św. Jan Paweł II Wielki oraz głosem tych Polaków, których po 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć - kontynuował duchowny.
- Świętując 25-lecie Radia Maryja, dziękujemy Panu Bogu za wszystkie wielkie dzieła, które zapoczątkował o. Tadeusz - powiedział abp Jędraszewski. Życzył też całemu zespołowi rozgłośni, "aby z tą samą nieustającą niezłomnością głosił prawdę o człowieku". - Życzę abyśmy wszyscy,każdego dnia, krocząc za Chrystusem, podejmowali pełne ufnej radości:„Alleluja i do przodu! - zakończył.
Gratulacje i życzenia
Życzenia dla Radia Maryja z okazji okrągłej rocznicy powstania pojawiły się też na Twitterze:
Powstanie Radia Maryja
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Tydzień później rozgłośnia została poświęcona przez ordynariusza ówczesnej diecezji chełmińskiej bp. Mariana Przykuckiego, który podkreślił jej znaczenie dla reewangelizacji. "Wiemy, że na skutek naszej przeszłości, na skutek systemu totalitarnego wiele jest wypaczonych sumień i do wielu słowa głoszone w kościele nie docierają. Może dotrą właśnie poprzez radio" - mówił wówczas nieżyjący już biskup.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu.