Zwiastuny wiosny. Jakie są oznaki końca zimy?
Marzec to miesiąc, w którym kończy się zima, a przyroda "budzi się do życia". Początek wiosny wyznaczają cykle kalendarzowe, zjawiska astronomiczne, jak również kolejne zmiany, które zachodzą w przyrodzie. Jakie są zwiastuny przedwiośnia, po którym będziemy cieszyć się wiosną w pełni? Wiele z nich można zauważyć, udając się na krótki spacer.
Zimowe chłody i brak słońca sprawiają, że wiele osób nie może doczekać się nadejścia wiosny. W marcu coraz więcej osób zadaje sobie również pytanie, kiedy skończy się zima? Gdzie szukać oznak nadchodzącego ocieplenia? Można m.in. obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie.
Oznaki wiosny. Kiedy koniec zimy?
Początek wiosny jest wyznaczany na podstawie różnych czynników. Pierwszym z nich jest termin - 21 marca wypada bowiem pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Drugim aspektem jest górowanie Słońca nad zwrotnikami i równikiem. W ten sposób wyznaczany jest początek wiosny astronomicznej. W 2023 roku wypada on 20 marca. Meteorolodzy wyznaczyli koniec zimy na 1 marca. Jeszcze inne zmienne wpływają na początek wiosny w przyrodzie - te szczególnie obserwują fenolodzy oraz eksperci klimatogeniczni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiosna w Nadleśnictwie Baligród. Zaskakujące spotkanie na gałęzi
Pierwsze zwiastuny wiosny. Na co zwrócić uwagę?
Wiosny można szukać zarówno w przydomowym ogródku, jak i w parkach, na polach czy w lasach. Nadejście zmian zwiastuje wiele czynników, które mogą występować razem lub osobno. To m.in. wydłużający się dzień. Tego "przybywa" od przesilenia zimowego. Czynnik ten będzie zauważalny jeszcze bardziej po zmianie czasu, która dla wielu osób jest ostatecznym potwierdzeniem nadejścia wiosny. W 2023 roku wskazówki zegarków należy przestawić 26 marca.
Drugim ze zwiastunów wiosny jest pojawienie się pierwszych kwiatów. Z końcem zimy najczęściej kojarzone jest kwitnienie przebiśniegów oraz krokusów. Pierwsze z nich potrafią pojawić się już w lutym, szczyt sezonu na krokusy wypada natomiast na przełomie marca i kwietnia.
Początek wiosny jest nieodłącznie kojarzony z powrotem bocianów do Polski. Ptaki te zwykle przylatują do kraju w połowie marca - na niektóre z nich można jednak natknąć się już na początku miesiąca. Co ciekawe, bociany wcale nie są pierwszymi skrzydlatymi, które pojawiają się na wiosnę. Wcześniej wśród gałęzi drzew można spotkać skowronki. W lutym do Polski przylatują natomiast żurawie.
Zwiastunem wiosny niewątpliwie są również pojawiające się owady. Gdy robi się cieplej, pracę zaczynają pszczoły i bombusy. Do życia budzą się również komary. W słoneczne dni w wielu miejscach pojawiają się także motyle.
Kiedy koniec zimy? Pogoda zwiastuje nadejście wiosny
Niewątpliwą oznaką wiosny jest również coraz wyższa temperatura. Ustępujące mrozy i rosnąca liczba słonecznych dni sprawiają, że wiele osób chowa zimowe ubrania do szafy, czekając na nadejście długofalowego ocieplenia. To następuje stopniowo - zimowa aura najdłużej utrzymuje się w górach, nieco krócej natomiast na nizinach. Według IMGW, temperaturami, które określają klimatogeniczny początek wiosny są te, oscylujące w granicach od 5 do 10 stopni Celsjusza.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.