Dzień wagarowicza 2023. Dlaczego uczniowie opuszczają lekcje pierwszego dnia wiosny?
Dzień wagarowicza to nieformalne święto obchodzone w Polsce oraz niektórych częściach Litwy. Jego termin zawsze wypada tego samego dnia i jest powiązany z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Skąd wziął się zwyczaj opuszczania szkoły w marcu? Jego początki sięgają lat 80. XX wieku.
20.03.2023 07:32
Dzień wagarowicza to "święto" na które każdego roku czeka wielu uczniów. Jego celebracja jest nieodłącznie połączona z początkiem wiosny - dzień wagarowicza wypada bowiem 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej pory roku.
Czy w dzień wagarowicza można nie iść do szkoły?
Chociaż wielu uczniom dzień wagarowicza kojarzy się z dniem wolnym od nauki, zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, 21 marca w szkołach odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Ze względu na skalę nieobecności, wielu nauczycieli i dyrektorów placówek decyduje się jednak, na zastąpienie standardowych lekcji, zajęciami sportowymi lub innymi, które mają zniechęcić uczniów do ucieczki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień wagarowicza - skąd pochodzi?
Dzień wagarowicza początkowo był obchodzony w Stanach Zjednoczonych. W latach 80. XX wieku wielu uczniów na początku wiosny opuszczało zajęcia, chcąc skorzystać z pierwszych słonecznych i ciepłych dni. W późniejszych latach zwyczaj opuszczania zajęć szkolnych pierwszego dnia wiosny zakorzenił się również w Polsce.
Z pierwszym dniem wiosny związany jest jeszcze jeden zwyczaj, który często jest obchodzony w szkołach podstawowych i przedszkolach. Chodzi o symboliczne topienie Marzanny - kukiełki symbolizującej słowiańską boginię zimy, śmierci oraz odrodzenia.
Pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza. Ucieczka z zajęć z konsekwencjami
Dzień wagarowicza nie zwalnia uczniów z obowiązku szkolnego. Ucieczka z lekcji pierwszego dnia wiosny najczęściej wiąże się z tymi samymi konsekwencjami, co opuszczenie lekcji w każdym innym dniu. Ze względu liczbę osób, które każdego roku rezygnują z zajęć na rzecz wagarów, w wielu miastach 21 marca na ulice wychodzą dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.