Trwa ładowanie...

Dzień wagarowicza 2023. Dlaczego uczniowie opuszczają lekcje pierwszego dnia wiosny?

Dzień wagarowicza to nieformalne święto obchodzone w Polsce oraz niektórych częściach Litwy. Jego termin zawsze wypada tego samego dnia i jest powiązany z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Skąd wziął się zwyczaj opuszczania szkoły w marcu? Jego początki sięgają lat 80. XX wieku.

Dzień wagarowicza 2023 już 21 marcaDzień wagarowicza 2023 już 21 marcaŹródło: Unsplash
d3598ug
d3598ug

Dzień wagarowicza to "święto" na które każdego roku czeka wielu uczniów. Jego celebracja jest nieodłącznie połączona z początkiem wiosny - dzień wagarowicza wypada bowiem 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej pory roku.

Czy w dzień wagarowicza można nie iść do szkoły?

Chociaż wielu uczniom dzień wagarowicza kojarzy się z dniem wolnym od nauki, zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, 21 marca w szkołach odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Ze względu na skalę nieobecności, wielu nauczycieli i dyrektorów placówek decyduje się jednak, na zastąpienie standardowych lekcji, zajęciami sportowymi lub innymi, które mają zniechęcić uczniów do ucieczki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzydziestoczteroosobowe klasy, praca na kilka zmian. Wiceszef ZNP: dramat w szkołach

Dzień wagarowicza - skąd pochodzi?

Dzień wagarowicza początkowo był obchodzony w Stanach Zjednoczonych. W latach 80. XX wieku wielu uczniów na początku wiosny opuszczało zajęcia, chcąc skorzystać z pierwszych słonecznych i ciepłych dni. W późniejszych latach zwyczaj opuszczania zajęć szkolnych pierwszego dnia wiosny zakorzenił się również w Polsce.

d3598ug

Z pierwszym dniem wiosny związany jest jeszcze jeden zwyczaj, który często jest obchodzony w szkołach podstawowych i przedszkolach. Chodzi o symboliczne topienie Marzanny - kukiełki symbolizującej słowiańską boginię zimy, śmierci oraz odrodzenia.

Pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza. Ucieczka z zajęć z konsekwencjami

Dzień wagarowicza nie zwalnia uczniów z obowiązku szkolnego. Ucieczka z lekcji pierwszego dnia wiosny najczęściej wiąże się z tymi samymi konsekwencjami, co opuszczenie lekcji w każdym innym dniu. Ze względu liczbę osób, które każdego roku rezygnują z zajęć na rzecz wagarów, w wielu miastach 21 marca na ulice wychodzą dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3598ug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3598ug
Więcej tematów