Trwa ładowanie...

Dzień świstaka 2023. Amerykanie wskazują, kiedy skończy się zima

Chociaż kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, wiele osób już w lutym poszukuje informacji, kiedy skończy się zima. Z pomocą nadchodzi amerykańska i kanadyjska tradycja, zgodnie z którą nadejście wiosny zapowiada Punxsutawney Phil, czyli niepozorny świstak. Co o nadejściu wiosny powiedziało jego zachowanie?

Dzień Świstaka 2023. Kiedy nadejdzie wiosna? Amerykanie już wiedząDzień Świstaka 2023. Kiedy nadejdzie wiosna? Amerykanie już wiedząŹródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
dq5pb5i
dq5pb5i

Dzień świstaka to nieformalne święto, które na całym świecie jest obchodzone 2 lutego. Jego początki sięgają aż 1887 roku, kiedy mieszkańcy miasteczka Punxsutawney, znajdującego się w Pensynwalii, po raz pierwszy określili nadejście wiosny poprzez obserwację świstaka amerykańskiego.

Świstak Phil a nadejście wiosny

Bohaterem Groundhog Day, nazywanym Dniem Świszcza, jest świstak amerykański imieniem Phil. Zgodnie z tradycją, 2 lutego zwierzę jest wywabiane ze swojej nory, a osoby zebrane nieopodal obserwują jego cień. Jeżeli gryzoń ujrzy go, zima potrwa jeszcze przez sześć tygodni. W przypadku, gdy świstak nie zobaczy cienia, wiosna nadejdzie niebawem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiosna w Nadleśnictwie Baligród. Zaskakujące spotkanie na gałęzi

Na przestrzeni 135 lat świstak Punxsutawney Phil ujrzał swój cień 115 razy. Jak ogłosili lokalni dygnitarze, stało się to również w 2023 roku. "Jeszcze sześć tygodni zimy" - podają amerykańskie media.

Jak przekazują organizatorzy uroczystości związanych z Dniem Świstaka, sprawdzalność prognoz gryzonia-meteorologa waha się w okolicach 40-50 proc. Nie przeszkadza to jednak Amerykanom w dobrej zabawie - bilety na wydarzenia towarzyszące świstakowym przepowiedniom wyprzedają się co roku z dużym wyprzedzeniem.

dq5pb5i

Pogoda na wiosnę. Eksperymentalna prognoza IMGW

Nieco więcej szczegółów dotyczących wiosennej aury przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W najnowszej eksperymentalnej prognozie pogody eksperci wskazują, że marzec 2023 roku będzie miesiącem wyjątkowo mokrym, w którym suma opadów przewyższy normy wieloletnie.

Temperatura powietrza ma natomiast mieścić się w zakresie pomiarów z lat 1991-2020. Sytuacja odmieni się w kwietniu i maju. Zgodnie ze wskazaniami synoptyków, oba miesiące będą cieplejsze od tożsamych okresów w latach ubiegłych.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dq5pb5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq5pb5i
Więcej tematów