Trwa ładowanie...

-20 i śnieżyce. Najnowsze prognozy mówią też o przyjściu wiosny

Szykuje się wyjątkowo mroźny luty. Synoptycy ostrzegają także przed zamieciami śnieżnymi. Temperatura w nocy spadnie nawet do -20 stopni Celsjusza. Ale już na horyzoncie widać wiosnę. Może przyjść wcześniej niż zwykle.

Pogoda. Siarczysty mróz w lutym, ale już na horyzoncie wiosnaPogoda. Siarczysty mróz w lutym, ale już na horyzoncie wiosnaŹródło: PAP, wxcharts
d3ryyt6
d3ryyt6

Są już pierwsze nieśmiałe prognozy na początek wiosny. Jak wskazuje Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW w "Super Expressie", wiosna termiczna przyjdzie wcześniej niż kalendarzowa, czyli na pewno przed 21 marca. - To dlatego, że średnia temperatura w tym miesiącu ma być odrobinę wyższa niż wynosi norma wieloletnia, ale na ten moment nie sposób określić konkretnej daty - powiedział.

Dodał jednak, że "wszystko wskazuje, że nie będzie to jeszcze w lutym".

Pogoda. Śnieżyce i mróz

Jednak, zanim to nastąpi, czekają nas jeszcze prawdziwie zimowa pogoda. Jak wskazują synoptycy, najpierw uderzą śnieżyce, potem mróz. Im bliżej końca tygodnia, tym będzie zimniej.

W piątek trzeba uważać. To będzie najniebezpieczniejszy dzień w tym tygodniu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty, które obowiązują do czwartku po południu.

d3ryyt6

Spodziewane są opady śniegu przechodzące od zachodu kraju w deszcz ze śniegiem i deszcz, rano lokalnie na południowym zachodzie możliwy deszcz marznący powodujący gołoledź. Możliwe są także burze.

Sypnie śniegiem. Prognozowany jest przyrost grubości pokrywy śnieżnej w górach o 10 cm do 18 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 st. C na Suwalszczyźnie, około 2 st. C w centrum, do 7 st. C na Dolnym Śląsku.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, po południu miejscami dość silny, a na wybrzeżu silny, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Na zachodzie porywy wiatru wzrastające do 70 km/h, na wybrzeżu do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h i w Sudetach do 150 km/h. W górach lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

d3ryyt6

Sprawdź pogodę w swoim regionie na pogoda.wp.pl.

W weekend możemy spodziewać się ostrego spadku temperatury. Jak podaje serwis twojapogoda.pl, po zawiejach śnieżnych panowanie nad pogodą w Polsce przejmie potężny wyż, który sprowadzi arktyczne powietrze.

Pogoda. Srogi mróz

Wyjątkowo zimno będzie nocami i o porankach w najbliższą niedzielę i poniedziałek. Na termometrach zobaczymy poniżej minus 10 stopni, a miejscami do nawet minus 20 stopni.

d3ryyt6

W kolejnych dniach mróz się utrzyma. Według map pogodowych w połowie lutego czeka nas naprawdę sroga zima.

Pogoda w dniu 16.02 VentuSky
Pogoda w dniu 16.02Źródło: VentuSky

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło: twojapogoda.pl/se.pl/PAP/Ventusky

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ryyt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ryyt6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj