Pilne spotkanie ministra z kierownictwem KOWR. Smolarz domaga się zwrotu działki pod CPK
Jak ustaliła Wirtualna Polska, szef KOWR i polityk PSL Henryk Smolarz nie zostanie odwołany, ale ma podjąć "stanowcze działania" - i domagać się zwrotu działki od wiceprezesa firmy Dawtona. Informację potwierdził nam szef resortu rolnictwa, podała ją również stacja Polsat News. Stefan Krajewski (PSL) spotka się dziś z dyrekcją Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, by wyjaśnić sprawę sprzedaży działki pod CPK prywatnemu przedsiębiorcy - dowiadujemy się.
Piotr Wielgomas, właściciel działki i wiceprezes firmy Dawtona oświadczył, że KOWR może skorzystać z prawa odkupu do końca 2028 roku. Wielgomas podkreśla, że przy zakupie nie był świadomy planów inwestycyjnych CPK obejmujących to terytorium.
Dodatkowo, właściciel wskazał na ograniczenia nałożone przez KOWR, w tym zakaz zbywania nieruchomości przez 15 lat oraz obowiązek prowadzenia działalności rolniczej. Stwierdza, że są to restrykcyjne obostrzenia, które ograniczają możliwości gospodarowania działką.
Afera wokół CPK. PiS skontroluje MRIRW i KOWR
Cała sytuacja z działką w Zabłotni ma również wymiar polityczny. Jak przyznał Wielgomas, czuje się on "narzędziem w sporze" między partiami politycznymi w Polsce. Konflikt zainicjował solidne zainteresowanie mediów oraz prokuratury, która bada możliwe nadużycia uprawnień przez urzędników KOWR.
Przypomnijmy: w poniedziałek w Wirtualnej Polsce opublikowaliśmy materiał opisujący kulisy kontrowersyjnej transakcji z końca rządów PiS, w której wiceprezesowi prywatnej firmy Dawtona sprzedano 160 ha państwowej ziemi. Na działce planowane są tory szybkiej kolei łączącej CPK z Warszawą oraz miasteczko logistyczno-przemysłowo-usługowe.
Jak udało nam się ustalić, szef KOWR będzie domagać się od właścicieli działki natychmiastowego jej zwrotu pod budowę CPK. Informację potwierdził nam minister rolnictwa Stefan Krajewski. Podała ją również telewizja Polsat News.
W WP pisaliśmy, iż dyrektor KOWR i poseł PSL Henryk Smolarz mógł nie informować CPK o tym, iż działkę pod CPK można odzyskać. Minister Stefan Krajewski powiedział nam jednak, że nie ma powodu do odwołania dyrektora KOWR Henryka Smolarza, bo "kluczowe decyzje w sprawie działki podejmował rząd PiS" w 2023 roku.
Czy obecny dyrektor KOWR powinien zostać zawieszony? Takie pytanie zadał rzecznikowi rządu dziennikarz RMF FM i publicysta Wirtualnej Polski Tomasz Terlikowski. - Zanim tę sprawę ujawniły media, została ona zgłoszona do prokuratury. Postępowanie w tej sprawie powinno wszystko wyjaśnić - stwierdził Adam Szłapka.
Stefan Krajewski (PSL) spotka się dziś z dyrekcją Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, by wyjaśnić sprawę sprzedaży działki pod CPK prywatnemu przedsiębiorcy - dowiadujemy się.
- Chcą nas rozliczać za coś, za co sami są odpowiedzialni - mówi WP minister Krajewski, pytany o zarzuty ze strony polityków PiS. Określa je jako absurdalne.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski