Trwa ładowanie...

Zatrucie Odry. "Złożymy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej"

"Dzisiaj składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej" - napisała w mediach społecznościowych marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Wcześniej pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci. Informacjom zaprzecza wojewoda lubuski, który stwierdził, że poziom rtęci jest "bardzo śladowy".

Zatrucie Odry. "Złożymy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej"Zatrucie Odry. "Złożymy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej"Źródło: PAP, fot: Lech Muszyński
d4bxp6g

Do kwestii zatrucia Odry odniosła się marszałek Elżbieta Anna Polak. Zapowiedziała ona złożenie wniosku o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Wykryto rtęć

W swoim wpisie powołała się na niemieckie badania. Pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.

d4bxp6g

Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb - pisał portal rbb24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Śnięte ryby w zatrutej Odrze. "Odór rozkładających się ciał jest przeraźliwy"

Brandenburski minister środowiska Axel Vogel w wywiadzie dla telewizji rbb skrytykował politykę informacyjną Polski. - Tylko od osób trzecich i z mediów wiadomo, że na dużą skalę uwalniane są rozpuszczalniki, które mogą być odpowiedzialne za śmierć ryb. Należy zauważyć, że uzgodnione sposoby zgłaszania nie były przestrzegane, a co za tym idzie, nie dysponujemy wieloma informacjami, które powinniśmy mieć - podkreślił minister środowiska.

d4bxp6g

Z kolei Wody Polskie poinformowały, że w ciągu ostatnich dni na obszarze województwa lubuskiego odłowiono ok. 5 ton martwych ryb.

Wojewoda: poziom rtęci śladowy

- W wodach rzeki Odry na terenie woj. lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci - powiedział na piątkowym briefingu prasowym w Gorzowie Wielkopolskim wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Dajczak mówił, że jedyną instytucją mogąca stwierdzić poziom rtęci w rzece na terenie województwa jest WIOŚ, który wykonał takie badania 10 i 11 sierpnia, a ich wyniki wskazują, że poziom rtęci w wodzie Odry jest poniżej dopuszczalnej normy.

d4bxp6g

- Dzisiaj wojewódzki inspektor z Zielonej Góry potwierdził, że poziom rtęci jest dużo, dużo niższy niż w ogóle dopuszczalny, a on jest bardzo śladowy - powiedział wojewoda i zaapelował, żeby nie ulegać tzw. fake newsom.

Dajczak zapewnił, że stan wody w Odrze jest pod stałym, całodobowym monitoringiem, a do mieszkańców regionu w piątek ma zostać wysłany przez RCB smsowy alert zalecający powstrzymanie się od korzystania dobrodziejstw rzeki.

Czytaj też:

d4bxp6g
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bxp6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4bxp6g
Więcej tematów