Trwa ładowanie...

Zaskrońce w lasach. Czego należy się wystrzegać?

Leśnicy alarmują: wraz z początkiem wiosny w niektórych regionach Polski pojawiły się zaskrońce. Podpowiadamy, co robić, gdy spotkamy niebezpieczne zwierzę.
Share
Zaskrońce w lasach
Zaskrońce w lasachŹródło: Wikimedia Commons, Fot: Biedron
d3cty9w

Zaskrońce w lasach. Gdzie je spotkamy?

Zaskrońce zwyczajne spotkamy głównie w kwietniu i maju, gdy te zaczynają gody. Gadów można wypatrywać w nasłonecznionych miejscach, gdzie możemy znaleźć kłębowiska splecionych ze sobą węży - samicę z kilkoma samcami.

Czasami zaskrońce zapuszczają się niedaleko domów i ich ogródków, chętnie zwalczając szkodniki takie jak myszy lub młode szczury. Są całkowicie niegroźne i nieagresywne, wręcz unikają ludzi.

d3cty9w

Czytaj: Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada? Wiosna astronomiczna i kalendarzowa - to samo?

Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Przypomnijmy jednak, że pod żadnym pozorem nie można uciekać się do krzywdzenia tych niebezpiecznych zwierząt. Zaskroniec znajduje się bowiem pod ochroną.

Koniec marca - początek wiosny

Początek nowej pory roku to doskonała okazja do tego, aby pożegnać niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest stałym terminem i zaczyna się zawsze 21 marca. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest tak zwany Dzień Wagarowicza. W tym roku pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w niedzielę.

d3cty9w

Data rozpoczęcia wiosny astronomicznej zależna jest od ruchu Słońca - jest więc datą ruchomą. Rozpoczyna się ona w równonoc, czyli w dniu przesilenia wiosennego. Jest to czas, w którym noc i dzień trwają dokładnie tyle samo - 12 godzin. W tym roku astronomiczna wiosna wypada w sobotę 20 marca.

Nowe obostrzenia. Władysław Kosiniak-Kamysz: to konsekwencja zaniedbań rządu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3cty9w

Podziel się opinią

Share
d3cty9w
d3cty9w
Więcej tematów