PolskaPierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada? Wiosna astronomiczna i kalendarzowa - to samo?

Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada? Wiosna astronomiczna i kalendarzowa - to samo?

Pierwszy dzień wiosny to także tzw. równonoc wiosenna. Oznacza to, że dzień będzie trwa niemal dokładnie tyle, ile noc. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna? Czy kalendarzowa wiosna pokrywa się z tą astronomiczną? Sprawdź.

Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada?
Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Początek nowej pory roku to doskonała okazja do tego, aby pożegnać niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest stałym terminem i zaczyna się zawsze 21 marca. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest tak zwany Dzień Wagarowicza. W tym roku pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w niedzielę.

Wiosna astronomiczna. Kiedy wypada i co oznacza?

Data rozpoczęcia wiosny astronomicznej zależna jest od ruchu Słońca - jest więc datą ruchomą. Rozpoczyna się ona w równonoc, czyli w dniu przesilenia wiosennego. Jest to czas, w którym noc i dzień trwają dokładnie tyle samo - 12 godzin. W tym roku astronomiczna wiosna wypada w sobotę 20 marca.

Przez kolejne pół roku słońce mocniej ogrzewa półkulę północną. W tym czasie dzień staje się coraz dłuższy, a noc krótsza. Astronomiczna wiosna potrwa aż do 21 czerwca, czyli do lata.

Z kolei wiosna termiczna zależna jest od temperatury i zaczyna się wtedy, kiedy średnie dobowe pomiary w ciągu dnia i nocy wahają się od 5 do 15 stopni przez co najmniej 5 dni.

Pierwszy dzień wiosny. Równonoc wiosenna

20 marca skończy się zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa zima. Dwa razy w roku mamy do czynienia z równonocą, inaczej ekwinokcjum, czyli dobą, w której dzień i noc są niemal równie. W trakcie trwania równonocy wiosennej na wieczornym niebie można zaobserwować jasno świecącą planetę Wenus, która tworzy malownicze konfiguracje z innymi obiektami niebieskimi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)