Trwa ładowanie...

Niewykorzystane dni przepadną. Ważna informacja ws. urlopu

Wrzesień to miesiąc, w którym wielu pracowników decyduje się na skorzystanie z urlopu. Podczas jego planowania warto pamiętać o dniach wolnych niewykorzystanych w poprzednim roku. Zbliża się bowiem ważny termin dla osób zatrudnionych. Już wkrótce zaległy urlop może przepaść.

Zaległy urlop. Do kiedy? Wkrótce dni wolne stracą ważnośćZaległy urlop. Do kiedy? Wkrótce dni wolne stracą ważnośćŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d44t689
d44t689

Kwestie dni wolnych, wynikających z urlopu wypoczynkowego, reguluje m.in. Kodeks pracy. Jego przepisy określają zarówno wymiar urlopu przysługującego pracownikowi, jak i zasady korzystania z niego. Kiedy urlop wypoczynkowy zamienia się w urlop zaległy? Ile czasu jest na jego wykorzystanie?

Zaległy urlop. Kiedy o nim mówimy?

Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze określonym przepisami. Ten zależy natomiast od stażu pracy i wynosi:

  • 20 dni roboczych u osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, posiadających staż pracy, który nie przekracza 10 lat;
  • 26 dni roboczych u osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, posiadających ponad 10-letni staż pracy. Co warte podkreślenia, pracownicy posiadający wyższe wykształcenie mają "automatycznie" doliczane do stażu pracy osiem lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadmorskie miasto kusi także po sezonie. "Ma wiele do zaoferowania"

Na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego pracownicy mają czas do 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym nabyli do niego prawo. Dni wolne, które nie zostały wykorzystane do tego czasu, zamieniają się w urlop zaległy.

d44t689

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? Przepisy wskazują jasno

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, osoby, które nie wykorzystały urlopu wypoczynkowego do końca grudnia 2022 roku, powinny wykorzystać dni wolne najpóźniej do końca września 2023 roku. Wolne wynikające z urlopu zaległego każdego roku traci bowiem swoją ważność 30 września. Osoby, które go wykorzystają, muszą liczyć się z tym, że zaległy urlop przepadnie.

Jak bowiem informuje art. 291 Kodeksu pracy "roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat". Interpretację tych przepisów przedstawia natomiast Państwowa Inspekcja Pracy, która wyjaśnia, że "trzyletni bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpocznie się zawsze 30 września roku następnego po roku kalendarzowym, w którym prawo do urlopu zostało nabyte".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44t689
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44t689
Więcej tematów