Zaległy urlop. Do kiedy go wykorzystać? Warto pamiętać ten termin
Lato jest w Polsce okresem, w którym pracownicy zazwyczaj udają się na dłuższy urlop. Podczas planowania wolnego, warto pamiętać o dniach, które nie zostały wykorzystane w ubiegłym roku. Zaległy urlop należy bowiem rozplanować w odpowiednim czasie. Inaczej przepadnie.
27.06.2023 11:33
Kwestię dodatkowych dni wolnych dla pracowników określa wiele aktów prawnych. Jednym z nich jest Kodeks pracy, który wskazuje wymiar urlopowy oraz okres, w którym pracownik powinien go wykorzystać. Kiedy mówimy o zaległym urlopie wypoczynkowym?
Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? Wakacje są doskonałą okazją
Liczba dni urlopu, należna pracownikowi zależy od długości stażu jego pracy i wynosi 20 bądź 26 dni. Jak informuje art. 161 Kodeksu pracy "pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo". Pracownik ma natomiast obowiązek jego wykorzystania do końca roku - w przeciwnym wypadku urlop staje się urlopem zaległym, który posiada ograniczony termin ważności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu do 31 grudnia danego roku, powinni rozplanować dni wolne, przysługujące na podstawie zaległego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Oznacza to, że pracownicy, posiadający pulę dni wolnych za 2022 rok mają czas do końca września 2023 na ich wykorzystanie. Co ważne, pracownicy nie mogą zrzec się zaległego urlopu ani odmówić jego wykorzystania.
Czy zaległy urlop przepada?
Osoby, które nie wykorzystają zaległego urlopu, muszą liczyć się z tym, że dni wolne przepadną. Jak wskazuje z przepisami, całkowite przedawnienie "urlopu z zeszłego roku" następuje po trzech latach. Informuje o tym art. 291 KP, którego interpretację przedstawia Państwowa Inspekcja Pracy. "3-letni bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpocznie się zawsze 30 września roku następnego po roku kalendarzowym, w którym prawo do urlopu zostało nabyte".