Trwa ładowanie...

Wczasy pod gruszą. Kto może z nich skorzystać? Najważniejsze informacje

Wczasy pod gruszą to potoczne określenie dodatkowego dofinansowania do wypoczynku, wypłacanego z funduszu socjalnego. Rozwiązanie to wprowadzają zarówno jednostki samorządowe oraz zakłady budżetowe, jak i prywatne przedsiębiorstwa. Jakie są zasady jego przyznawania?

Wczasy pod gruszą. Wysokość, zasady, wniosekWczasy pod gruszą. Wysokość, zasady, wniosekŹródło: Pexels
d4bpplm
d4bpplm

Dofinansowanie do urlopu mogą otrzymać pracownicy, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Pieniądze są wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Chociaż wczasy pod gruszą wydają się reliktem, to wciąż działające rozwiązanie, z którego w sezonie urlopowym korzysta wielu pracowników.

Wczasy pod gruszą 2023. Na jakich zasadach?

Zasady przyznawania środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, z których wypłacane jest świadczenie znane jako wczasy pod gruszą, reguluje Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z 1994 roku. Jak wskazują jej przepisy z ZFŚS mogą korzystać pracownicy i członkowie ich rodzin, byli pracownicy (emeryci i renciści, a także ich rodziny) oraz wszystkie inne osoby, uprawnione przez pracodawcę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapowiada się upalne lato w Polsce. "Temperatury powyżej normy"

W regulaminie ZFŚS pracodawca - oprócz osób, które mogą skorzystać z dofinansowania wczasów pod gruszą - określa również:

  • wysokość dofinansowania (jednak jego górną granicę określa art. 3 ust. 4 wspomnianej ustawy)
  • terminy wypłaty dofinansowania do urlopu (zgodnie z art. 3 ust. 5a "wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego")
  • liczbę dni nieprzerwanego urlopu, który musi zostać wykorzystany przez pracownika, by wczasy pod gruszą mogły zostać wypłacone (przepisy wskazują, że musi być to co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych).

Ile wynoszą wczasy pod gruszą 2023?

Wysokość dofinansowania do urlopu jest ustalana indywidualnie. Kryterium, które najczęściej decyduje o tym, ile wynoszą wczasy pod gruszą, są zarobki pracownika. Zgodnie z art. 3 ust. 4 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracownik w ramach świadczenia nie może jednak otrzymać więcej niż wysokość odpisu podstawowego, określonego przepisami.

d4bpplm

Zgodnie z projektem Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, przesłanej przez rząd do Sejmu, od 1 lipca 2023 roku zwiększy się podstawa odpisu ZFŚS. Oznacza to, że osoby zatrudnione, których zakład pracy wypłaca dofinansowanie wczasów pod gruszą, mogą od początku lipca liczyć na ryczałt wyższy niż przed rokiem.

Wniosek o wczasy pod gruszą. Co powinien zawierać?

Aby otrzymać dofinansowanie do urlopu, nie trzeba udowadniać, że w jego czasie uczestniczyło się w zorganizowanym wypoczynku lub opuściło miejsce zamieszkania. W praktyce oznacza to, że o dofinansowanie można ubiegać się również w przypadku spędzenia urlopu w domu. Wczasy pod gruszą mogą zostać jednak wypłacone tylko raz w roku - jednak niezależnie od pory roku (nie musi być to lato).

Skorzystanie z dofinansowania do urlopu jest możliwe po złożeniu wniosku i otrzymaniu pozytywnej decyzji, wydanej po analizie sytuacji finansowej, rodzinnej i życiowej pracownika. Wnioski o wczasy pod gruszą najczęściej zostają udostępnione w dziale kadr. Ich treść może nieznacznie różnić się od siebie. Niektórzy pracodawcy wymagają np. przedstawienia zeznania podatkowego za poprzedni rok.

d4bpplm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bpplm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpplm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj