Trwa ładowanie...

Wniosek o 500 plus. Zbliża się kolejny ważny termin

Od 1 lutego 2023 roku trwa nabór wniosków o pieniądze z programu Rodzina 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzice, którzy wciąż ich nie złożyli, powinni się pospieszyć. By zachować ciągłość wypłat, należy dotrzymać terminów, określonych w przepisach.

Wniosek o 500 plus. Kolejny ważny termin dla rodziców minie 30 czerwcaWniosek o 500 plus. Kolejny ważny termin dla rodziców minie 30 czerwcaŹródło: MRiPS, Pixabay
d2xhs72
d2xhs72

Rodzina 500 plus to program Ministerstwa Rodziny u Polityki Społecznej, działający od 1 kwietnia 2016 roku. Obecnie zakłada on wypłatę środków pieniężnych na każde dziecko w rodzinie, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. W jego przypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe - by je otrzymać, niezbędne jest jednak złożenie wniosku o 500 plus.

Do kiedy składać wnioski na 500 plus? Czasu coraz mniej

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy można złożyć w dowolnym terminie. Przesłanie dokumentów do 30 kwietnia gwarantowało jednak zachowanie ciągłości wypłat. Osoby, które nie dotrzymały wskazanego terminu, wciąż jednak mogły liczyć na wyrównanie wysokości świadczenia - wkrótce sytuacja ta jednak się zmieni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Czy pan mnie słyszy?" Niespotykany wywiad z politykiem PiS-u

30 czerwca 2023 roku upływa bowiem kolejny termin na uzupełnienie wniosków o wypłatę 500 plus. Osoby, które prześlą dokumenty do tego czasu, mogą liczyć na wyrównanie niewypłaconego świadczenia. "Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca 2023 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, tj. od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r." - informuje MRiPS za pośrednictwem swojej strony internetowej.

d2xhs72

Osoby, które złożą wniosek o 500 plus po tym terminie, otrzymają prawo do pobierania świadczenia od miesiąca, w którym zostały przesłane dokumenty. Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę pieniędzy, na podstawie wniosków złożonych po czasie, ma 3 miesiące. Oznacza to, że osoby, które prześlą wnioski o 500 plus do końca lipca, otrzymają świadczenie do września (z wyrównaniem od lipca).

Jak sprawdzić, czy złożyłem wniosek o 500 plus? Gdzie przesłać dokumenty?

Wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Wnioskodawcy mają możliwość dokonania tego na cztery sposoby:

  • za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS)
  • przez aplikację mZUS
  • przez portal Emp@tia
  • za pomocą bankowości elektronicznej.
d2xhs72

Status wniosku o 500 plus można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W tym celu należy zalogować się do swojego konta, a następnie przejść do właściwej zakładki. Informacje na temat statusu przesłanych dokumentów znajdują się w zakładce Rodzina 500+. Wypłaty 500 plus odbywają się bezgotówkowo, na konto świadczeniobiorcy wskazane we wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xhs72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xhs72
Więcej tematów