Trwa ładowanie...

500 plus 2023. Do kiedy złożyć wniosek? W ten sposób nie stracisz ciągłości wypłat

Od 1 lutego trwa nabór wniosków o wypłatę dodatku z programu 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Aby zachować ich ciągłość, należy jednak dotrzymać określonych w przepisach terminów. Do kiedy złożyć wniosek, by zachować systematyczność przelewów? Minister Rodziny i Polityki Społecznej przypomina.

Złożenie wniosku o 500 plus do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłatZłożenie wniosku o 500 plus do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłatŹródło: WP, fot: Tomasz Sąsiada
d7kmam9
d7kmam9

Nowy okres świadczeniowy w przypadku programu 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że rodzice mogą zwlekać ze złożeniem wniosku o dodatek do końca maja. By zachować ciągłość wypłat, należy dopilnować terminów wskazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o 500 plus. Pamiętaj o terminach

Rodzina 500 plus to rządowy program, skierowany do osób posiadających dzieci. Pieniądze ze świadczenia są wypłacane na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Co ważne, jest on przyznawany bez względu na dochody osiągane przez gospodarstwo domowe. Aby otrzymać pieniądze należy jednak dopełnić odpowiednich formalności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

500 plus tylko dla wybranych? Jasna deklaracja z PO

"Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami" - informuje komunikat, znajdujący się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To podpowiedź dla rodziców, którzy zastanawiają się, kiedy najlepiej złożyć wniosek o 500 plus w 2023 roku.

d7kmam9

Jak przypominają przedstawiciele resortu rodziny, późniejsze złożenie wniosku nie przekreśla możliwości pobierania świadczenia. Niedopilnowanie terminów może jednak skutkować brakiem jego wypłaty w określonym czasie. Osobom, które złożą prawidłowo wypełniony wniosek:

  • do 30 kwietnia, świadczenie 500 plus zostanie wypłacone do 30 czerwca 2023 r.,
  • w maju 2023 r., świadczenie 500 plus zostanie wypłacone do 31 lipca (z wyrównaniem za czerwiec),
  • w czerwcu 2023, świadczenie 500 plus zostanie wypłacone do 31 sierpnia (z wyrównaniem od czerwca),
  • w lipcu 2023, świadczenie 500 plus zostanie wypłacone do 30 września (z wyrównaniem od lipca),
  • w sierpniu 2023, świadczenie 500 plus zostanie wypłacone do 31 października (z wyrównaniem od sierpnia).

500 plus wniosek. Jak złożyć?

Wnioski o świadczenie 500 plus można składać wyłącznie za pośrednictwem internetu - nie można tego zrobić osobiście w placówce instytucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje cztery opcje, za pośrednictwem których można przedłożyć dokumenty. Są to:

  • aplikacja mobilna mZUS
  • Platforma Usług Internetowych PUE ZUS
  • portal Emp@tia
  • bankowość elektroniczna.

Przyznanie prawa do świadczenia z programu Rodzina 500 plus - podobnie, jak w poprzednich latach - nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnych. Jeżeli dodatek zostanie przyznany, wnioskodawca otrzyma informację na ten temat na profilu PUE ZUS.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7kmam9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7kmam9
Więcej tematów