Inflacja pokrzyżowała plany? Polacy szczerze o wakacjach
Wakacje? Większość Polaków ma w planach jakiś wyjazd wypoczynkowy, najczęściej w kraju. Ale bardzo dużo osób deklaruje, że w tym roku pozostanie w domu - wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
11.06.2023 20:34
Jak wynika z danych serwisu wakacje.pl, 64 proc. Polaków rezerwujących zagraniczne wyjazdy wakacyjne, zamierza w tym roku wyruszyć do Turcji, Grecji lub Egiptu. Na te kraje przypada aż 64 proc. rezerwacji na okres 19 czerwca - 30 września - wynika z danych serwisu.
W Polsce najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych tradycyjnie jest Bałtyk. Z danych serwisu nocowanie.pl po ubiegłorocznym sezonie, wynika że aż 70 proc. osób szukało noclegów nad morzem w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, a najpopularniejszą lokalizacją było Władysławowo. W górach najpopularniejsze były Zakopane i Karpacz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak Polacy spędzą tegoroczne wakacje?
Wielu Polaków tegoroczne wakacje spędzi w domu. Nawet jeśli będą mieli urlopy, to nie planują żadnych wyjazdów wypoczynkowych. Tak odpowiedziało 42 proc. respondentów w badaniu na panelu Ariadna przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski.
Powód? Z pewnością szalejąca inflacja. W mediach społecznościowych na każdym kroku publikowane są "paragony grozy", często po wizytach w restauracjach, zwłaszcza w znanych polskich miejscowościach turystycznych. Drożeją również noclegi, nie mówiąc o kosztach dojazdu na wakacje.
Ale co ciekawe, mimo wysokiej inflacji, większość Polaków jednak planuje wakacyjny wypoczynek. 43 proc. osób uczestniczących w badaniu dla WP odpowiedziało, że wybierze się gdzieś na terenie kraju. Tylko 20 proc. Polaków planuje wyjazd zagraniczny.
Odpowiedzi nie sumują się do 100 proc., bo badani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. W przypadku pytania o wakacyjne plany można było wskazać zarówno wypoczynek w kraju jak i za granicą.
Czytaj także:
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 2-5 czerwca 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1049 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.