Urlop bezpłatny. Co trzeba o nim wiedzieć?

Urlop bezpłatny jest jednym z rodzajów urlopów, przysługujących pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest on udzielany najczęściej na wniosek osoby zatrudnionej. O czym należy pamiętać, decydując się na skorzystanie z wolnego? Jakie obowiązki mają wówczas pracodawcy?

Urlop bezpłatny. Na jakich zasadach jest udzielany?
Urlop bezpłatny. Na jakich zasadach jest udzielany?
Źródło zdjęć: © Pexels

Kwestię urlopów bezpłatnych regulują przepisy Kodeksu pracy. Ze względu, że są one przerwą w stosunku pracy, w ich przypadku obowiązują szczególne zasady dotyczące obowiązków pracodawców i pracowników.

Urlop bezpłatny. Kodeks pracy wyjaśnia

Urlop bezpłatny, co do zasady jest udzielany na wniosek pracownika. Ten, nie musi wskazać w nim uzasadnienia. Co ważne, pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia zgody na taki urlop.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile kosztuje urlop w Algarve?

Jak informuje rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, pracodawca, który wyrazi zgodę na urlop bezpłatny, nie będzie miał m.in. prawa do zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia urlopu bezpłatnego, bez konsultacji z pracownikiem czy udzielenia urlopu bezpłatnego na czas nieokreślony. Pracodawca nie będzie miał obowiązku wypłaty wynagrodzenia za ten okres oraz opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne, oraz społeczne.

Jak informuje art. 174. par. 2 Kodeksu pracy, "Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze".

Urlop bezpłatny. Ile dni może trwać?

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują minimalnego ani maksymalnego czasu trwania urlopu bezpłatnego. Wskazują natomiast, że w przypadku, gdy zostanie on udzielony na okres powyżej 3 miesięcy, "strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn". Po zakończeniu urlopu bezpłatnego, pracownik ma prawo do powrotu do pracy na tych samych zasadach zatrudnienia.

Urlop bezpłatny na pracę u innego pracodawcy

Pracodawca może udzielić także pracownikowi urlop bezpłatny na pracę u innego podmiotu. W takim przypadku to pracodawca - za pisemną zgodą zatrudnionego - udziela mu bezpłatnego urlopu. Ten, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy o tego typu wolne wnioskuje pracownik, wlicza się do stażu pracy u danego podmiotu.

Kiedy wziąć urlop bezpłatny? W tych sytuacjach jest wykorzystywany najczęściej

Z urlopu bezpłatnego najczęściej korzystają pracownicy, którzy wykorzystali przysługującą im w roku kalendarzowym pulę urlopu wypoczynkowego. Osoby zatrudnione nie mają obowiązku uzasadnienia woli jego wykorzystania. Urlop bezpłatny jest często wykorzystywany w sytuacjach losowych lub przez osoby, planujące dłuższy wyjazd - na przykład do pracy za granicą.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)