Trwa ładowanie...

Urlop wypoczynkowy: ile dni urlopu wolnego przysługuje pracownikowi? Sprawdź i zaplanuj urlop na wakacje

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikom w oparciu o umowę o pracę. Nim zaplanujesz wakacje, sprawdź, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi i od czego zależy ich liczba

Urlop wypoczynkowy: ile dni urlopu wolnego przysługuje pracownikowi? Sprawdź i zaplanuj urlop na wakacjeŹródło: Fotolia
d46v1yg
d46v1yg

Urlop – ile dni wolnego przysługuje pracownikowi?

Przypominamy, że pierwszy dzień kalendarzowego lata wypadł dokładnie w sobotę, 22 czerwca. W okresie letnim wiele osób decyduje się na wykorzystanie dni urlopu i wyjazd na wakacje. Nie każdemu pracownikowi przypada jednak tyle samo dni wolnego. Wszystko zależy od wymiaru czasu pracy oraz od stażu pracy. Wiadomo, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, na cały etat przysługuje 20 lub 26 dni urlopu. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat – otrzymuje 20 dni wolnego, a jeżeli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat – ma do wykorzystania aż 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy – co wlicza się do stażu pracy?

  • Trzeba zaznaczyć, że do stażu pracy, od którego zależy to, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, dolicza się okres nauki w szkołach:
  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - 3 lata,
  • średniej szkole zawodowej - 5 lat
  • średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat
  • średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata
  • szkole policealnej - 6 lat
  • szkole wyższej - 8 lat

Okresu nauki w różnych szkołach nie można jednak sumować. Ponadto, pracownikom zatrudnionym jedynie na część etatu przysługuje odpowiedni wymiar urlopu. Przykładowo, pracownik, któremu przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego, a jest zatrudniony na ½ etatu, otrzyma 10 dni wolnego.

d46v1yg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46v1yg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj