Trwa ładowanie...

Urlop wypoczynkowy: ile dni urlopu wolnego przysługuje pracownikowi? Sprawdź i zaplanuj urlop na wakacje

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikom w oparciu o umowę o pracę. Nim zaplanujesz wakacje, sprawdź, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi i od czego zależy ich liczba

Share
Urlop wypoczynkowy: ile dni urlopu wolnego przysługuje pracownikowi? Sprawdź i zaplanuj urlop na wakacje
Źródło: Fotolia
d17z4ql

Urlop – ile dni wolnego przysługuje pracownikowi?

Przypominamy, że pierwszy dzień kalendarzowego lata wypadł dokładnie w sobotę, 22 czerwca. W okresie letnim wiele osób decyduje się na wykorzystanie dni urlopu i wyjazd na wakacje. Nie każdemu pracownikowi przypada jednak tyle samo dni wolnego. Wszystko zależy od wymiaru czasu pracy oraz od stażu pracy. Wiadomo, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, na cały etat przysługuje 20 lub 26 dni urlopu. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat – otrzymuje 20 dni wolnego, a jeżeli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat – ma do wykorzystania aż 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy – co wlicza się do stażu pracy?

  • Trzeba zaznaczyć, że do stażu pracy, od którego zależy to, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, dolicza się okres nauki w szkołach:
  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - 3 lata,
  • średniej szkole zawodowej - 5 lat
  • średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat
  • średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata
  • szkole policealnej - 6 lat
  • szkole wyższej - 8 lat

Okresu nauki w różnych szkołach nie można jednak sumować. Ponadto, pracownikom zatrudnionym jedynie na część etatu przysługuje odpowiedni wymiar urlopu. Przykładowo, pracownik, któremu przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego, a jest zatrudniony na ½ etatu, otrzyma 10 dni wolnego.

d17z4ql

Podziel się opinią

Share
d17z4ql
d17z4ql
Więcej tematów