Trwa ładowanie...

Rosjanin przyznał się, co zrobili jednej nocy. Ukraina ma nagranie [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Sobota to 451. dzień rosyjskiej inwazji. Szokujące nagranie przechwyconej rozmowy rosyjskiego żołnierza publikuje wywiad Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wynika z niej, że Rosjanie zabili tylko w ciągu jednej nocy co najmniej 400 cywili na terenie obwodu ługańskiego - podaje agencja Ukrinform. "Od nocy do rana po prostu wszystko zrównaliśmy z ziemią, po prostu kosiliśmy, kosiliśmy" - mówi Rosjanin, którego rozmowę przechwycono. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Do mordu na ludności cywilnej miało dojść w okolicy miasta Kreminna - wynika z nagrania udostępnionego przez wywiad MON UkrainyDo mordu na ludności cywilnej miało dojść w okolicy miasta Kreminna - wynika z nagrania udostępnionego przez wywiad MON UkrainyŹródło: Licencjodawca, fot: MON Ukrainy
d3fkqmd
d3fkqmd
Trwa łączenie
21:46, 20.05.2023

Twierdzenie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, że jego najemnicy zajęli Bachmut jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia dla Ukrainy, jakie otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę Mychajło Podolak, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

- To nie pierwszy raz, kiedy Prigożyn powiedział:„ wszystko zostało zajęte i dominujemy - powiedział Podolak w wywiadzie telewizyjnym. - To oczywiste, że trzeba przerwać przestrzeń informacyjną w czasie wizyt prezydenta Zełenskiego i ostrych wypowiedzi szefów obcych państw na temat tego, jak zakończyć wojnę, jakie będzie zbrojne wsparcie dla Ukrainy i co stanie się z Rosją po tym, jak przegra.

21:13, 20.05.2023

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar ostrzega przed rosyjską dezinformacją na temat rzekomego "zniknięcia" naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego - informuje agencja Ukrinform.

"Dowódca jest na miejscu. Wykonuje swoją pracę. Właśnie rozmawialiśmy. To typowa technologia informacyjna mająca na celu zdemoralizowanie naszej armii" - poinformowała Malar na Telegramie.

20:44, 20.05.2023

46-letnia kobieta została ranna, gdy wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim, poinformował gubernator Serhij Łysak.

20:22, 20.05.2023

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się dopiero w 2024 roku, ale jedna z partii już ogłosiła, że poprze w nich urzędującego prezydenta Władimira Putina - podaje rosyjski serwis vedomosti.ru.

„Zaproponowałem, aby delegaci kongresu nominowali Władimira Władimirowicza Putina w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2024 roku. Jego działania są w pełni zgodne z naszymi celami i założeniami" - ogłosił w mediach społecznościowych lider partii Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow.

20:05, 20.05.2023

Grupa Volkswagen sprzedaje swoją najważniejszą fabrykę w Rosji. Tym samym firma całkowicie wycofuje się z tego kraju, ponad rok po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę - pisze portal RND.

Zakład w Kałudze zostanie sprzedany grupie handlowej Avilon, poinformowała w piątek spółka z Wolfsburga.

Nowoczesna fabryka w Kałudze, około 150 kilometrów na południowy zachód od Moskwy, zatrudniająca 4000 pracowników, jest uważana za najważniejszą inwestycję VW w Rosji.

19:59, 20.05.2023

Atak Rosji na Ukrainę to tysiące rodzinnych tragedii. To dzieci, które tracą rodziców na froncie. Jedną z takich historii przytacza serwis Ukrinform. Żona Witalija Kyrkach-Antonenko, ochotnika, który zginął na froncie, urodziła córkę 19 maja. "Nigdy nie będzie w stanie przytulić swojej małej córeczki, ale Witalij tak bardzo na nią czekał" - napisała Nataliya Kyrkach-Antonenko na Facebooku.

19:38, 20.05.2023

Wojska rosyjskie koncentrują ataki na kierunkach Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. W ciągu ostatniej doby doszło tam łącznie do 39 starć zbrojnych. Najbardziej zaciekłe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim, poinformował w sobotę w oświadczeniu na Facebooku Sztab Generalny Ukrainy.

19:34, 20.05.2023

Specjalny wysłannik rządu Chińskiej Republiki Ludowej do spraw Eurazji Li Hui spodziewany jest w Moskwie w przyszłym tygodniu - poinformowała rosyjska agencja Interfax. 

We wtorek i środę specjalny przedstawiciel rządu Chin przebywał w Ukrainie. W piątek był w Polsce. Celem jego wizyt jest omówienie sposobów zakończenia wojny w Ukrainie.

19:23, 20.05.2023

Papież Franciszek powierzył przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch kardynałowi Matteo Zuppiemu zadanie poprowadzenia misji, której celem jest złagodzenie napięć w konflikcie na Ukrainie - przekazał w sobotę dziennikarzom watykański rzecznik Matteo Bruni.

Jest to misja we współpracy z watykańskim Sekretariatem Stanu. Matteo Bruni dodał, że papież ma nadzieję, że doprowadzi to do rozpoczęcia procesu pokojowego. "Termin tej misji i jej forma są obecnie studiowane" - zaznaczono w komunikacie.

19:00, 20.05.2023

Na opublikowanym nagraniu rosyjski żołnierz opowiada o zabijaniu ludności cywilnej w obwodzie ługańskim.

"Po prostu dostaliśmy od chłopaków polecenie, zabrać Kreminną (ukraińskie miasto zajęte przez Rosjan - red.), po prostu wszystko skosiliśmy" - mówi żołnierz, którego słowa przytacza Główny Departament Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. „Od nocy do rana po prostu wszystko zrównaliśmy z ziemią, po prostu kosiliśmy, kosiliśmy” - mówi Rosjanin, którego rozmowę przechwycono.

18:52, 20.05.2023

Główny departament wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy udostępnił nagranie dźwiękowe przechwyconej rozmowy rosyjskiego żołnierza. Wynika z niej, że Rosjanie zabili tylko w ciągu jednej nocy co najmniej 400 cywili na terenie obwodu ługańskiego - podaje agencja Ukrinform.

youtube
18:45, 20.05.2023

Ukraina może otrzymać nawet 36 myśliwców F-16. Po oficjalnym ogłoszeniu przez premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka listy krajów, które utworzyły "Koalicję F-16", można wreszcie ocenić, ile i czyje F-16 wzmocnią Siły Powietrzne Ukrainy, pisze w sobotę Defense Express (DE).

Biorąc zatem pod uwagę tylko zasoby F-16 Holandii i Danii, w tej chwili można mówić o potencjalnej możliwości otrzymania przez Ukrainę jednej lub dwóch eskadr z Holandii i jednej z Danii – czyli od 24 do 36 samolotów. W przyszłości liczba ta może wzrosnąć do 70 F-16, gdy z USA przybędą nowe F-35, wylicza DE.

18:28, 20.05.2023

Ćwiczenia Anakonda-23 są wykorzystywane przez rosyjski i białoruski system propagandy do budowania fałszywego obrazu Polski jako państwa agresywnego, prowokującego konflikt zbrojny i zagrażającego bezpieczeństwu Rosji, Białorusi i Ukrainy - wskazało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

"To dezinformacja, nie daj się oszukać!" - apeluje RCB we wpisie na Twitterze.

18:26, 20.05.2023

W sobotę Rosjanie zaatakowali ukraińskie miasto Kupiańsk. W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch cywilów. 44-letni mężczyzna trafił do szpitala, a 61-latka opatrzono na miejscu - poinformował szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow we wpisie na Telegramie.

Telegram
18:14, 20.05.2023

Córka Siergieja Ławrowa Jekaterina oraz jej małżonek w piątek wieczorem mieli zostać wywiezieni z Gruzji i przedostać się do Arabii Saudyjskiej - podał w sobotę gruziński serwis Mtavari.tv.

Para miała przybyć do Gruzji, by wziąć udział w ślubie. Przed hotelem, w którym mieli zamieszkać, zorganizowano protest. 

18:06, 20.05.2023

5 osób zostało rannych w wyniku ostrzału Torećka w obwodzie donieckim. To ukraińskie miasto położone na południe od Bachmutu. Zniszczone zostały budynki mieszkalne i inne obiekty cywilne, w tym szpital.

"Wśród rannych jest 11-letnie dziecko. Wszystkim poszkodowanym udzielono pomocy medycznej" - podaje Doniecka Obwodowa Administracja Państwowa i apeluje o ewakuację do osób, które jeszcze pozostały w mieście położonym bardzo blisko frontu.

Telegram
17:55, 20.05.2023

"Nie powinniśmy szukać problemów na siłę. Teraz nie jest czas na szukanie problemów we wzajemnych relacjach, a skupmy się raczej na tym, żeby wspierać Ukrainę" - mówi serwisowi wPolityce.pl wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. - Nie twórzmy problemów we wzajemnych relacjach, nie zajmujmy się tym. To nikomu nie sprzyja poza Rosją - dodał.

To reakcja na dyskusję wywołaną przez słowa rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, który stwierdził, że w kontekście rzezi wołyńskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinien powiedzieć wprost "przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie".

17:41, 20.05.2023

W Charkowie rosyjski dron uderzył w budynek infrastrukturalny - podaje agencja Ukrinform. Do zdarzenia doszło w sobotę około godz. 14.30. Nie było ofiar.

17:34, 20.05.2023

Rosyjski żołnierz, który walczył na ukraińskim froncie, trafił w ręce obrońców. W sieci pojawiło się nagranie, na którym wyjaśnił, dlaczego został schwytany. Mężczyzna ujawnił, że wpadł "przez własną głupotę".

17:11, 20.05.2023

Jewgienij Prigożyn zapowiada, że grupa Wagnera wycofa się 25 maja z Bachmutu - podaje rosyjska państwowa agencja RIA Novosti. Jednostki zostaną wycofane po to, żeby żołnierze "odpoczęli". Prigożyn dodał, że bojownicy utworzą „niezbędne linie obrony”, a następnie przekaża kontrolę nad miastem rosyjskiemu Ministerstwu Obrony.

16:58, 20.05.2023

"Dodajemy Ukrainie siły" - pisze na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. I wylicza listę przywódców krajów, z którymi się spotkał w przeddzień szczytu G-7.

16:53, 20.05.2023

Po tym, gdy Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone zapowiedziały szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach F-16, a ich sojusznicy przyznali, że planują dostarczyć Ukrainie tego typu myśliwce, ukraińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w sobotę, że samoloty pojawią się na ukraińskim niebie już jesienią tego roku.

"Tej jesieni! Najlepszy hit Sił Powietrznych wszechczasów! F-16 na niebie Ukrainy! Będziemy chronić nasze niebo!", poinformowało ministerstwo we wpisie na Twitterze.

16:45, 20.05.2023

Na tymczasowo okupowanym Krymie rosyjski śmigłowiec bojowy został uszkodzony w wyniku eksplozji. Do zdarzenia doszło na lotnisku Kacza pod Sewastopolem.

"W wyniku eksplozji około godziny 1 w nocy został trafiony i unieruchomiony śmigłowiec wojskowy Mi-8 z 318. pułku” - poinformował ukraiński serwis RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie. 

16:43, 20.05.2023

Rosja i Białoruś prowadzą z dużą intensywnością ataki informacyjne przeciwko Polsce. Rosyjska propaganda intensyfikuje działania "separujące Polskę od UE i NATO" - ostrzega rząd.

16:39, 20.05.2023

W wyniku ukraińskich ataków na okupowany przez Rosjan Mariupol zginęło 19 Rosjan - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko. Dodatkowo 37 okupantów miało zostać rannych.

W piątek w godzinach wieczornych ukraińskie wojska ostrzelały pozycje rosyjskich okupantów w Mariupolu. Najważniejszym celem ataku było lotnisko, wykorzystywane przez wroga jako baza wojskowa.

16:30, 20.05.2023

Szef partii SPD Lars Klingbeil odrzuca udział Niemiec w dostawie myśliwców dla Ukrainy. "Każdy ma inny potencjał wojskowy. Myśliwce nie należą u nas do niego” – powiedział Klingbeil w sobotę w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post".

Niemcy koncentrują się "na szkoleniu, czołgach i obronie przeciwrakietowej" – dodał polityk SPD.

- Jesteśmy drugim największym darczyńcą dla Ukrainy po USA - podkreślił.

źródło: PAP / AP / CNN / BBC / Ukraińska Prawda / Zeralo / Interfax, Unian, Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fkqmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3fkqmd
Więcej tematów