CNN: Waszyngton nie będzie blokować dostaw F‑16 dla Ukrainy

Biały Dom znajdujący się pod rosnącą presją ze strony członków Kongresu i sojuszników zasygnalizował, że ugnie się i pozwoli na przekazanie Ukrainie samolotów F-16 swojej produkcji.

Amerykańskie bombowce B-52H, u góry po lewej, myśliwce F-16 i myśliwce F-35A
Amerykańskie bombowce B-52H, u góry po lewej, myśliwce F-16 i myśliwce F-35A
Źródło zdjęć: © PAP | U.S. Air Force

Jak podaje w piątek CNN, powołują się na anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą, administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, że Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 do Kijowa. Na razie jednak nie wystosowano żadnych formalnych próśb sojuszników do przekazania myśliwców.

"Biały Dom znajduje się pod rosnącą presją ze strony członków Kongresu i sojuszników" - podaje amerykańska stacja. Waszyngton nie zmienił jednak zdania w sprawie własnych samolotów, na których przekazanie zgody nie ma.

Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. komunikacji strategicznej, John Kirby, odmówił komentarza. Powiedział jedynie, że Stany Zjednoczone wybiegają w przyszłość, jeśli chodzi o "przyszłe zdolności" i potrzeby Ukrainy.

Jeszcze w środę "The New York Times" informował, że Waszyngton nie zezwala na szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi F-16. Wysoki rangą urzędnik z Kijowa, który chciał pozostać anonimowy, powiedział dziennikarzom amerykańskiej gazecie, że ukraińscy piloci obecnie nie mają prawa ani pozwolenia z Waszyngtonu na wejście na pokład myśliwców znajdujących się na wyposażeniu europejskich sił powietrznych.

Koalicja krajów, które wesprą Ukrainę F-16

Doniesienia te były odpowiedzią na ogłoszenie przez Wielką Brytanię próby stworzenia międzynarodowej koalicji krajów skupionych na przekazaniu F-16 Ukrainie. Zgodnie z umową brytyjskie władze zapowiedziały, że ​​wkrótce rozpoczną szkolenie ukraińskich pilotów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka krajów europejskich ma zapasy F-16 wyprodukowanych w USA, w tym Holandia, która zasygnalizowała chęć eksportu części z nich do Ukrainy. Stany Zjednoczone musiałyby zatwierdzić ten transfer, ponieważ Amerykanie muszą wyrazić zgodę w razie ewentualnego reeksportu uzbrojenia.

Kwestia przekazania Ukrainie amerykańskich maszyn będzie jednym z tematów spotkania G-7 w Japonii.

Wybrane dla Ciebie