Wyrok ws. Juszczyszyna. Müller: ETPC nie ma takich kompetencji

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że zawieszenie przez Izbę Dyscyplinarną sędziego Pawła Juszczyszyna naruszyło Europejską Konwencję Praw Człowieka. - Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji w zakresie orzekania, czy dany sąd jest sądem, czy nie - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.

Wyrok ws. Juszczyna. Müller: ETPC nie ma takich kompetencji
Wyrok ws. Juszczyna. Müller: ETPC nie ma takich kompetencji
Źródło zdjęć: © Getty Images | Foto Press Przemyslaw Swiderski
Sara Bounaoui

06.10.2022 | aktual.: 06.10.2022 15:27

W czwartek ETPC wydał wyrok w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Uznał, że zawieszenie go przez Izbę Dyscyplinarną naruszyło trzy artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. O wyrok pytany był rzecznik rządu.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji w zakresie orzekania, czy dany sąd jest sądem, czy nie. Europejski Trybunał Praw Człowieka nie jest nawet instytucją Unii Europejskiej. Rozumiem, że sędziowie próbują rozszerzać swoje kompetencje również w ramach międzynarodowych trybunałów, ale organizacja wymiaru sprawiedliwości jest autonomiczną kwestią państwa członkowskiego - skomentował Piotr Müller.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyrok ETPC ws. sędziego Pawła Juszczyszyna

W ogłoszonym wyroku w czwartek wyroku Trybunał zwrócił m.in. uwagę na "poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do nowo utworzonej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zawiesiła sędziego w obowiązkach za zweryfikowanie niezawisłości innego sędziego powołanego z rekomendacji zreformowanej KRS (Krajowej Rady Sądownictwa)". Zdaniem Trybunału Izba Dyscyplinarna nie spełnia kryteriów "sądu ustanowionego przez prawo". Dlatego ETPC orzekł, że "zawieszenie sędziego sądu cywilnego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa".

Sędzia Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Obniżono też wtedy o 40 proc. jego wynagrodzenie.

Sędzia został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Kwestia zawieszenia sędziego Juszczyszyna jest przedmiotem wielomiesięcznej batalii prawnej. Wielu prawników i ekspertów uważa, że Izba Dyscyplinarna działa nielegalnie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)