Trwa ładowanie...

Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarał szefową Kancelarii Sejmu. Chodzi o listy poparcia KRS

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska została ukarana dwiema grzywnami po 3 tysiące złotych za nieudostępnienie list poparcia do nowej KRS. Taką decyzję podjął sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędzia Juszczyszyn wezwał również ministra Zbigniewa Ziobrę do dostarczenia dokumentów.

Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarał szefową Kancelarii Sejmu. Chodzi o listy poparcia KRSŹródło: PAP
d2pbwzs
d2pbwzs

Co więcej, sędzia Juszczyszyn wydał zarządzenie, w którym wezwał ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do przesłania sądowi "oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów w postaci korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS".

Podkreślił, że dokumenty mają być przesłane "bez jakiejkolwiek ingerencji w ich treść, w szczególności bez anonimizacji danych w nich zawartych". Minister Ziobro ma nadesłać te dokumenty w ciągu tygodnia od dnia doręczenia mu postanowienia. W przeciwnym wypadku zagroził ministrowi grzywną.

Przypomnijmy: sędzia Paweł Juszczyszyn zjawił się w Kancelarii Sejmu, by zobaczyć listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria zapowiedziała, że udostępni mu tylko obywatelskie listy.

Zobacz też: Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjechał do Sejmu, ale cofnięto mu delegację

Początkowo sędzia nie miał zgody na delegację. Taką decyzję podjął Maciej Nawacki, członek KRS. Później jednak wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy. Gdy Juszczyszyn pojawił się w Kancelarii Sejmu, znowu Nawacki cofnął mu delegację.

Paweł Juszczyszyn i decyzja o przesłuchaniu Agnieszki Kaczmarskiej z Kancelarii Sejmu

W efekcie sędzia Paweł Juszczyszyn zdecydował o przesłuchaniu Agnieszki Kaczmarskiej, szefowej Kancelarii Sejmu. Miała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie wykonała polecenia sądu i nie przedstawiła sądowi list z nazwiskami sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Nie mogę się stawić jutro przed sądem, bo muszę uczestniczyć w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Wysłałam usprawiedliwienie do pana sędziego, mam nadzieję, że zostanie uwzględnione. Nie lekceważę sądu - powiedziała w czwartek Kaczmarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2pbwzs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pbwzs
Więcej tematów