Trwa ładowanie...
d1asavz

Wycinka drzew zostanie wyhamowana. Szyszko o nowelizacji ustawy: to chyba dobre podejście

- To chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - tak minister środowiska Jan Szyszko ocenił projekt PiS, który ma znowelizować ustawę dotyczącą wycinki drzew.
Share
Jan Szyszko
Jan SzyszkoŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d1asavz

Minister nie miał jeszcze okazji zapoznać się z projektem. - Z tego co słyszałem w radiu, to jest chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - powiedział.

Jan Szyszko nie chciał powiedzieć, czy resort środowiska kontroluje wycinkę drzew i czy ma dane dotyczące liczby wyciętych drzew. - Myślę, że trzeba się spytać Hanny Gronkiewicz-Waltz. Trzeba spytać się poszczególnych samorządów, bo to jest prawo samorządowe. Zadałem takie pytanie pani Gronkiewicz-Waltz - podkreślił Szyszko i dodał, że miało to miejsce "cztery czy pięć dni temu".

Złożony w piątek w Sejmie przez PiS projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew przewiduje, że jeżeli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel nie będzie mógł jej sprzedać podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą - np. deweloperowi - przez pięć lat.

d1asavz

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

W miniony wtorek Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do ustawy o ochronie przyrody zostanie wniesiona poprawka, która nie uchyli tej możliwości (dotyczącej wycinki drzew na prywatnych posesjach), ponieważ "ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym".

- Natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne - zapowiedział Kaczyński.

d1asavz

Podziel się opinią

Share
d1asavz
d1asavz
Więcej tematów