Wybory prezydenckie 2020. Przyszłość "pewna" czy "bezpieczna"? Posłowie PO kontra hasło ich kandydatki

Raz prezydent jest polska, raz prawdziwa, a przyszłość raz pewna, raz bezpieczna. Choć całość powinna brzmieć “prawdziwa prezydent, pewna przyszłość”. Hasło wyborcze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej niektórym politykom PO sprawia trudności.

Wybory prezydenckie 2020. Przyszłość "pewna" czy "bezpieczna"? Posłowie PO kontra hasło ich kandydatki
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
Piotr Barejka

Jako pierwszy wpadkę zaliczył Tomasz Siemoniak. Na antenie Polsat News został zapytany o hasło wyborcze kandydatki opozycji na prezydenta. Bez chwili zawahania odpowiedział - "współpraca nie kłótnie".

Prowadzący zasugerował jednak, że hasło brzmi “Prawdziwa prezydent, pewna przyszłość”. Były szef MON odparł, że pomyślał o haśle z kampanii parlamentarnej.

Czy politycy PO mają problem z niedawno ogłoszonym hasłem ich kandydatki? Postanowiliśmy zapytać o to losowych posłów tej partii. Dla równowagi zapytaliśmy również posłów PiS. O hasło Andrzeja Dudy, którego oficjalnie jeszcze nie ma.

Małgorzata Kidawa-Błońska. Prezydent "polska" czy "prawdziwa"?

Okazuje się, że choć hasło Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wydaje się być proste, to jednak jest problematyczne. Co poseł, to nieco inna wersja, ale różnice są drobne.

- Wydaje mi się, że hasło znam - zaczyna poseł PO Robert Kropiwnicki. - Prezydent polski, pewna przyszłość - oznajmia.

Prawie dobrze, bo prezydent nie powinien być "polski", ale "prawdziwy".

- To rzecz świeża - tłumaczy słowne pomyłki Kropiwnicki. - Mogę nagle pana zapytać, kiedy była bitwa pod Cecorą

Jako następna telefon odebrała posłanka Agnieszka Pomaska.

- Prawdziwa prezydent, pewna przyszłość - odpowiada z lekkim zawahaniem.

I odpowiada prawidłowo. Ale nie dziwi się tym, którzy mogą się potknąć. Bo jak tłumaczy, to dopiero "początek kampanii" i jeszcze "ferwor głosowań budżetowych".

- Hasło pewnie nie każdemu zdążyło się utrwalić - wyjaśnia. - Absolutnie to rozumiem. Myślę, że za wcześnie na potępianie kogoś za to.

Kolejny odbiera poseł Tomasz Lenz.

- Jasne, że znam - mówi pewnie. - Bezpieczna przyszłość.
- To całe hasło? - Dopytuję.

Poseł potwierdza i wyjaśnia, że “prawdziwa prezydent” to hasło “spersonalizowane” i dotyczy “bezpośrednio osoby”. Co z pomyłką Siemoniaka?

- Każdemu może się zdarzyć taka sytuacja, może był przepracowany - mówi Lenz. - Nie sądzę, żeby nie znał hasła. Pewnie uleciało mu na chwilę.

Następny poseł, Tomasz Kostuś, najpierw tłumaczy, że nie może rozmawiać, bo prowadzi samochód. Ale po trzech próbach udaje nam się porozmawiać.

- Nie jestem szefem sztabu - zaczyna ostrożnie Kostuś. - Ale hasło to jest prawdziwa prezydent, pewna przyszłość - odpowiada po chwili namysłu.

I to znów jest odpowiedź prawidłowa.

Andrzej Duda hasła nie potrzebuje

Choć Andrzej Duda został oficjalnie zaprezentowany jako kandydat PiS, to oficjalnie hasła wyborczego jeszcze nie ma. Mimo wszystko zapytaliśmy również posłów PiS, czy ich zdaniem takie hasło istnieje. I jeśli tak, to jak ono brzmi.

- Hasłem prezydenta jest przede wszystkim wiarygodność i pracowitość - wybrnęła posłanka Lidia Burzyńska. - Jeżeli ja bym miała powiedzieć hasło, to jest to najlepszy prezydent i kandydat, jaki nam się mógł trafić - dodaje.

Tłumaczy, że na oficjalne hasło trzeba “cierpliwe poczekać”. - Ale nie hasłami zdobywa się serca Polaków, tylko pracą i uczciwością - zaznacza.

- Hasło na te wybory? - zamyśla się z kolei poseł Leszek Galemba. - Nie powiem panu… Nie znam - śmieje się.

Po chwili precyzuje, że “tego najnowszego jeszcze nie zna”. - Nie ogłoszono go jeszcze - tłumaczy dalej. - Ale sam Andrzej Duda jest dobrym hasłem. Jego imię i nazwisko wystarczy.

Tomasz Ławniczak zaś, gdy słyszy pytanie o hasło wyborcze, rozłącza się. Po chwili jednak dosyła odpowiedź sms-em: "Niech żyje Polska". To jednak nie do końca hasło wyborcze, ale tytuł najnowszego spotu Andrzeja Dudy.

Jako ostatni odbiera poseł Przemysław Czarnecki

- Z tego co się orientuję, hasło nie zostało jeszcze ogłoszone - odpowiada, krótko i zgodnie z prawdą. - Ale nie przeceniałbym roli samych haseł wyborczych - podsumowuje.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (258)