Trwa ładowanie...
michał dworczyk

Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk zdradza, jak może przebiegać dalsze luzowanie obostrzeń

Wciąż nie wiadomo, kiedy opublikowana zostanie uchwała PKW z 10 maja ws. wyborów prezydenckich. Dokument czeka na publikację przez KPRM. Do tej kwestii odniósł się Michał Dworczyk. Polityk zdradził również, jak może przebiegać wprowadzanie IV etapu odmrażania gospodarki.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk zdradza, jak może przebiegać dalsze luzowanie obostrzeń
Źródło: PAP
d32ullq

Michał Dworczyk był gościem w "Salonie Politycznym" Trójki. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów był pytany m.in. o uchwałę PKW, która od 10 dni czeka na publikację przez KPRM.

Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk o podpisach dla Rafała Trzaskowskiego

- To nie premier uchwala tę uchwałą, lecz ją zleca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taki akt powinien zostać opublikowany niezwłocznie. Dbając jednak o to, by zachować porządek prawny, niezbędne są jeszcze inne czynności, które teraz mają miejsce - powiedział Michał Dworczyk. Szef KPRM zaznaczył, że takie działania podjęte są w związku z dbałością o zachowanie prawidłowego działania państwa.

d32ullq

Dworczyk pytany był też o liczbę dni na zbieranie podpisów pod listami poparcia dla nowych kandydatów na prezydenta. - To pani marszałek ustala kalendarz wyborczy. Nie wiem, ile dni będzie miał na to prezydent Trzaskowski. Wiem, że trwają teraz rozmowy ws. wprowadzenia konkretnej liczby dni do ustawy - odpowiedział polityk.

Wybory 2020. Krytyka słów Rafała Trzaskowskiego. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Jarosław Gowin</a> przypomina, jak sam był "persona non grata" w TVP

Wybory 2020. Michał Dworczyk o zarzutach posła PO

Szef KPRM mówił też o dacie wyborów prezydenckich. Jak zauważył, coraz więcej ugrupowań zgadza się z terminem 28 czerwca. - To ostatni termin, który pozwala na zachowanie ciągłości władzy prezydenckiej. Mam nadzieję, że ustawa w sprawie wyborów zostanie jak najszybciej przyjęta - podkreślił Michał Dworczyk.

Podczas programu padło też pytanie o zarzuty posła Michała Jarosa (PO) wobec Jacka Sasina, premiera Mateusza Morawieckiego i Łukasza Szumowskiego. - Nie wiem, co zakup maseczek ma do wyborów prezydenckich. Jeżeli chodzi o maseczki, to jestem spokojny. Wiem, jak te procedury przebiegały - zaznaczył Michał Dworczyk.

d32ullq

Polityk przypomniał, że to on wprowadzał pierwszą ustawę "covidową". - Mamy bardzo krótką pamięć. Zapominamy, jak wyglądała sytuacja w marcu, gdzie po transport maseczek jechał jeden z ministrów a tam okazało się, że przyjechał ktoś inny z walizką pieniędzy i zostaliśmy z kwitkiem. Tak wtedy było - kontynuował.

Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk o IV etapie odmrażania gospodarki

Szef KPRM pytany był także o propozycję prezydentów miast Polski, którzy apelują o testowanie pracowników oświaty, którzy stopniowo wracają do pracy. - Prezydenci miast nie zajmują się obowiązkami samorządowców a włączają się w ogólnopolską akcję polityczną. Ja nie będę się wypowiadał, nie jestem ekspertem w tej sprawie - powiedział polityk PiS.

Michał Dworczyk mówił też o kolejnych etapach odmrażania gospodarki. - Wciąż prowadzimy analizy. Być może będą to podetapy, pewnie zróżnicowania wprowadzone do tego IV etapu. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Będziemy informować państwa o wszystkim na bieżąco - podkreślił.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d32ullq

Podziel się opinią

Share
d32ullq
d32ullq
Więcej tematów