Trwa ładowanie...

Wybory do Europarlamentu. Gdzie należy zgłosić chęć głosowania za granicą?

W niedzielę 9 czerwca 2024 w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Możliwość zagłosowania w nich przysługuje osobom posiadającym czynne prawo wyborcze - również wyborcom przebywającym poza granicami kraju. Gdzie zgłosić chęć głosowania za granicą?

Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zasady, zgłoszeniaGłosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zasady, zgłoszeniaŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1ayhsk
d1ayhsk

Każda osoba pełnoletnia, która nie jest ubezwłasnowolniona, ma prawo głosu w wyborach do Europarlamentu. Wystarczy, że najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat. Aby oddać głos, powinna udać się do lokalu wyborczego, potwierdzić swoje dane na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu tożsamości i pobrać kartę do głosowania. Problem w tym, że w dniu planowanych wyborów nie każdy wyborca będzie znajdował się w miejscu zamieszkania, gdzie wpisany jest na listę wyborców, ale może np. wyjechać za granicę na wakacje.

To jednak nie stanowi przeszkody, aby czynnie wziąć udział w wyborach do europarlamentu. Nawet w takim przypadku można oddać głos. Jak to zrobić? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Wybory do PE 2024. Jak głosuje obywatel Polski mieszkający za granicą?

Zamieszkali w innym państwie Unii Europejskiej, tj. w państwie goszczącym, obywatele polscy są najczęściej wpisani na listę wyborców w danym miejscu zamieszkania. Mogą oni:

 • głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce, 
 • wziąć udział w wyborach do Europarlamentu w państwie przyjmującym, przez co głosować będą na kandydatów startujących w danym kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brudziński apeluje do młodych. Ostrzega przed Tuskiem

Wyborca musi zdecydować, jak chce głosować – na kandydatów na europosłów z Polski czy z kraju, w którym mieszka. Nie może głosować dwukrotnie.

d1ayhsk

Obywatele RP, przebywający w innym państwie Unii Europejskiej, którzy jednocześnie mają ważny polski paszport lub dowód osobisty, mogą głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce, jeżeli są wpisani do rejestru wyborców prowadzonego przez właściwego terytorialnie konsula. 

Eurowybory 2024. Jak dokonać wpisu do rejestru wyborców za granicą?

Jedną z możliwości, która uprawnia do głosowania w wyborach do Europarlamentu za granicą, jest dopisanie się do rejestru wyborców prowadzonego przez odpowiedniego konsula. Aby uzyskać taki wpis, należy złożyć w tej sprawie wniosek:

 • ustnie,
 • pisemnie,
 • telefonicznie,
 • telegraficznie,
 • telefaksem,
 • e-mailem.

Wniosek składany konsulowi powinien uwzględniać takie dane jak:

 • nazwisko i imię (imiona) wyborcy,
 • imię ojca,
 • datę urodzenia,
 • numer identyfikacyjny PESEL,
 • miejsce zamieszkania wyborcy za granicą,
 • numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego,
 • miejsce i data wydania dokumentu,
 • miejsce wpisu wyborcy do spisu wyborców (w przypadku obywateli polskich, którzy czasowo przebywają za granicą).

Wniosek ten złożyć można w polskich placówkach za granicą, a ich spis dostępny jest na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Aby jednak wyborcy zostali wpisani na listę, wniosek musi trafić do konsula najpóźniej 5 dni przed dniem planowanych wyborów

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Gdzie tworzone są zagraniczne okręgi wyborcze?

Obywatele polscy, którzy mieszkają poza granicami Polski, będą mogli głosować w miejscu zamieszkania, o ile zostanie tam utworzony okręg wyborczy. Aby tak się stało, należy spełnić dwa warunki. Przede wszystkim, okręg tworzony jest w miastach i gminach, gdzie znajduje się co najmniej 15 wyborców. Drugim warunkiem jest możliwość przekazania wyników głosowania właściwej komisji, niezwłocznie po jego zakończeniu. 

d1ayhsk

Wybory 2024. Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Nie zawsze jednak wyborca wie, gdzie będzie znajdował się w dniu wyborów. Nawet w takim przypadku może zabezpieczyć się, aby niezależnie od miejsca, w którym się znajdzie, móc oddać głos w wyborach. Wystarczy, że postara się o otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia

Wydawane jest ono na wniosek wyborcy przez urząd gminy, właściwego konsula lub kapitana statku. Wniosek taki można złożyć pisemnie, telefaksem lub mailowo w urzędzie gminy, konsulacie lub na polskim statku morskim, gdzie dana osoba ujęta jest w spisie wyborców. Należy to zrobić najpóźniej drugiego dnia przed dniem wyborów. Posiadacze zaświadczenia o prawie do głosowania mogą głosować w dowolnym obwodzie, zarówno w kraju jak i za granicą. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ayhsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ayhsk
Więcej tematów