Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach do Europarlamentu? Instrukcja krok po kroku
W dniu wyborów do Europarlamentu nie każdy wyborca, który chce oddać swój głos na europosła, będzie przebywał w miejscu zamieszkania. Nie jest to bezwzględną przeszkodą do tego, aby realnie skorzystać z prawa wyborczego. Można bowiem zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?
Zgodnie z decyzją Prezydenta RP, wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Głosowanie potrwa od 7:00 do 21:00 i standardowo odbędzie się w lokalach wyborczych. Ze względu na charakter eurowyborów, wyborcy będą mieli możliwość zmiany miejsca głosowania. W jaki sposób tego dokonać?
Kto może głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Europarlamentu?
Prawo do głosowania mają osoby pełnoletnie, posiadające czynne prawo wyborcze, które nie zostały ubezwłasnowolnione. Jeżeli podczas wyborów do Europarlamentu będą przebywać na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce zameldowania bądź stałego zamieszkania, mogą skorzystać z możliwości zagłosowania poza miejscem zamieszkania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nie raz dostałem w czapkę od szefa". Brudziński napięciach w PiS
Wybory do Europarlamentu 2024. Jak głosować poza miejscem zamieszkania – w Polsce?
Jeśli wyborca wie lub podejrzewa, że nie będzie go w miejscu zamieszkania w dniu wyborów do Europarlamentu, przez co nie będzie mógł oddać swojego głosu w odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej, może wnioskować o jednorazową zmianę miejsca głosowania.
Aby móc to zrobić, należy złożyć wniosek o:
- wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów,
- zmianę miejsca głosowania.
Wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania należy złożyć przez profil zaufany:
- Zaloguj się do swojego profilu zaufanego.
- Kliknij zakładkę "Złóż wniosek".
- Podaj, gdzie będziesz przebywać podczas wyborów.
O jednorazową zmianę miejsca głosowania możesz też wnioskować w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów. Należy zgłosić się do wybranej okręgowej komisji wyborczej wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz wypełnionym wnioskiem o zmianę miejsca zamieszkania.
Można także głosować poza miejscem zamieszkania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy na piśmie, najpóźniej na 3 dni przed wyborami. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub przez upoważnioną do tego osobę.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować za granicą?
W wyborach do Europarlamentu polscy obywatele mogą też głosować poza granicami kraju. Będzie to możliwe, jeśli wyborca wystąpi do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Potrzebny będzie wniosek, w którym należy wpisać:
- imię i nazwisko wyborcy,
- numer PESEL,
- numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego,
- obywatelstwo,
- adres pobytu w dniu wyborów.
Kompletny wniosek można złożyć na trzy sposoby:
- przez system e-wybory,
- przynieść bądź przesłać pocztą papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem wyborcy,
- złożyć wniosek na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca wyborców i rekomenduje, aby chętni do głosowania w wyborach do Europarlamentu składali wnioski do konsula przez usługę e-wybory. Wniosek najpóźniej można złożyć na 5 dni przed wyborami.