Wybory do europarlamentu 2024. Czy można głosować korespondencyjnie?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, mający czynne prawo wyborcze, mogą głosować na swoich kandydatów na europosłów. Co jednak zrobić, jeżeli z różnych powodów wyborca nie będzie miał możliwości dotarcia do lokalu wyborczego? W określonych przypadkach pozostaje głosowanie korespondencyjne.
W niedzielę 9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie będzie miało miejsce w lokalach komisji wyborczych, które będą otwarte od 7:00 do 21:00. W określonych prawem przypadkach, wyborcy będą mogli również oddać głos korespondencyjnie. Kiedy?
Kto może głosować korespondencyjnie w wyborach do PE?
Wyborcy z niepełnosprawnościami, którzy mają potwierdzony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności a także osoby, które najpóźniej w dniu wyborów skończą 60. rok życia mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Dotyczy to wyłącznie osób, które głosują w stałych obwodowych komisjach wyborczych na terytorium Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Referendum, UNESCO i prawa obywatelskie. Czy posłowie zdaliby maturę?
Wybory do PE. Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego?
Wyborca, chcący głosować korespondencyjnie w wyborach do PE, powinien zgłosić taki zamiar do komisarza wyborczego najpóźniej do 15. dnia przed dniem wyborów. Może to zrobić:
- ustnie,
- pisemnie,
- telefaksem,
- elektronicznie.
Ważne jest, aby zgłoszenie zawierało:
- nazwisko i imię (imiona) wyborcy,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
- oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,
- adres, pod który ma zostać wysłany pakiet wyborczy.
Do zgłoszenia o głosowanie korespondencyjne należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Zgłoszenia dokonuje się w formie korespondencyjnej na adres Krajowego Biura Wyborczego (wybranej delegatury) lub urzędzie gminy czy urzędzie miasta.
Głosowanie korespondencyjne osób niewidomych i niedowidzących
O pakiet do głosowania korespondencyjnego w wyborach do PE mogą także ubiegać się osoby z niepełnosprawnością, które nie widzą lub są osobami niedowidzącymi. W takim wypadku powinny w zgłoszeniu o głosowanie korespondencyjne zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładek na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille`a.
Wybory do PE. Głosowanie korespondencyjne w praktyce
Po zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego (kompletnie i poprawnie) w odpowiednim terminie (nie później niż na 7 dni przed dniem wyborów) wyborca otrzyma pakiet wyborczy – do rąk własnych, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.
Zadaniem wyborcy jest wypełnienie karty do głosowania, włożenie jej do koperty dołączonej do pakietu i zaklejenie jej. Jest ona opisana jako "koperta na kartę do głosowania". Następnie należy umieścić ją w kopercie zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu – znajduje się ono również w pakiecie wyborczym. Pakiet ten powinien zostać wysłany do właściwej obwodowej komisji za pośrednictwem Poczty Polskiej lub dostarczony do niej osobiście.
Pakiet odbierany jest przez przedstawiciela Poczty Polskiej najpóźniej w dniu wyborów, jeśli wyborca w momencie doręczenia zgłosił potrzebę odbioru pod wskazanym adresem. Wyborca może też najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym, poprzedzającym dzień wyborów, dostarczyć zaklejoną kopertę z wypełnioną kartą do głosowania do placówki Poczty Polskiej usytuowanej na obszarze gminy, w której jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania. Trzecią możliwością jest odebranie zaklejonej koperty najpóźniej w trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów w placówce pocztowej.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Głosowanie korespondencyjne jedynie na terenie kraju
Głosowanie korespondencyjne w wyborach do PE zarezerwowane jest wyłącznie dla znajdujących się w spisach wyborców w obwodach głosowania zgodnie z adresem zameldowania na pobyt stały lub adresem stałego zamieszkania. Nie mogą tak głosować umieszczeni w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich. Nie obejmuje to również tych, którzy zgłosili chęć głosowania przez pełnomocnika. Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku obwodów utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.