Wybory do PE 2024. Czy można głosować przez pełnomocnika?

Nie wszystkie osoby, które zagłosują na wybranych kandydatów na europosłów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, muszą stawić się w lokalu wyborczym. Mogą także – pod pewnymi warunkami – zagłosować przez pełnomocnika, czyli upoważnić inną osobę do zrobienia tego w ich imieniu. Jak tego dokonać? Kto może skorzystać z pełnomocnika do głosowania w wyborach do PE?

Czy można głosować w wyborach do PE przez pełnomocnika?
Czy można głosować w wyborach do PE przez pełnomocnika?
Źródło zdjęć: © Pexels, Pixabay

W niedzielę 9 czerwca 2024 w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W naszym roku wybranych zostanie 53 eurodeputowanych, którzy będą sprawować swoją funkcję w czasie pięcioletniej kadencji. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych. W określonych przypadkach możliwe będzie jednak oddanie głosu przez pełnomocnika.

Kto może głosować za pośrednictwem pełnomocnika?

Nie każdy wyborca w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie miał możliwość ustanowienia pełnomocnika do głosowania. Musi spełnić pewne warunki. Pełnomocnik może oddać za Ciebie głos, jeśli:

  • najpóźniej w dniu wyborów do PE ukończysz 60 lat lub
  • masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sawicki punktuje kolegów z PO. "Niech jastrzębie wygaszą apetyty"

Kto może być pełnomocnikiem w wyborach do PE?

Jeśli masz prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika, wybierz kogoś godnego zaufania. Pełnomocnik musi mieć czynne prawo wyborcze. Jednocześnie nie może być to osoba, która:

  • wchodzi w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania udzielającego pełnomocnictwa,
  • jest już pełnomocnikiem co najmniej dwóch innych osób – wyjątkiem jest osoba, która pełni tę funkcję w stosunku do wstępnego, zstępnego, małżonka, brata, siostry lub osoby pozostającej z nim w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak ustanowić pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego sporządzane jest na wniosek wyborcy. Wniosek ten powinien zostać złożony na formularzu, który stanowi załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 roku w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania. Należy wpisać w nim następujące informacje o wyborcy i pełnomocniku:

  • nazwisko i imiona,
  • imię ojca,
  • data urodzenia,
  • numer PESEL,
  • adres zamieszkania.

Wyraźnie oznaczasz we wniosku wyborcę i pełnomocnika. Dołączasz do niego ponadto:

  • Pisemną zgodę na formularzu, który stanowi załącznik nr 7 do wspominanego rozporządzenia. Jest to zgoda osoby mającej być pełnomocnikiem, która powinna zawierać jej nazwisko, imiona, adres zamieszkania, a także nazwisko i imiona osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania
  • Kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania (w przypadku osób niepełnosprawnych).

Warto przy tym podkreślić, że akt pełnomocnictwa do głosowania powinien zostać sporządzony w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa lub – jeśli wyborca zwróci się o to we wniosku – innym miejscu. Wniosek ten należy złożyć najpóźniej do 9. dnia przed dniem wyborów.

Złóż go w Wydziale Spraw Obywatelskich swojego urzędu miasta lub urzędu gminy. Nie ponosisz z tego tytułu kosztów. Pełnomocnictwa do głosowania udzielane jest przed wójtem (burmistrzem czy prezydentem miasta) lub innym pracownikiem urzędu gminy, który został upoważniony przez wójta (burmistrza czy prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Odwołanie lub wygaśnięcie pełnomocnictwa do głosowania

Wyborca ma prawo, aby cofnąć udzielone pełnomocnictwo. Możesz tego dokonać poprzez oświadczenie złożone w swoim urzędzie miasta lub gminy najpóźniej do 2. dnia przed dniem wyborów lub w dniu wyborów, doręczając oświadczenie do właściwej komisji obwodowej. Jednocześnie Twoje pełnomocnictwo do głosowania może wygasnąć także z mocy prawa. Będzie to miało miejsce w przypadku:

  • śmierci albo utraty prawa wybierania przez udzielającego pełnomocnictwa lub Twojego pełnomocnika,
  • wejścia pełnomocnika w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla miejsca zamieszkania wyborcy lub zostanie mężem zaufania.

Także w przypadku, gdy wcześniej wyborca sam zagłosuje, osobiście przychodząc do lokalu wyborczego, pełnomocnictwo wygasa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)