Wybory do europarlamentu 2024. Kończy się czas zgłoszeń do komisji wyborczych

W niedzielę 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie zostanie przeprowadzone w lokalach komisji wyborczych, a jego obsługą zajmą się członkowie komisji wyborczych. Jak wskazuje kalendarz wyborczy, kończy się czas na zgłoszenie kandydatur na to stanowisko.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ostatnie godziny zgłoszeń do komisji wyborczych
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ostatnie godziny zgłoszeń do komisji wyborczych
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

Ciąg przedwyborczym wydarzeniom nadaje kalendarz wyborczy. Zgodnie z jego treścią, możliwość rejestracji komitetów, które wystawią swoich kandydatów w najbliższych eurowyborach, zakończyła się 22 kwietnia 2024. Do 2 maja możliwe było zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Niebawem upłynie czas zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

Komisja wyborcza. Wybory do europarlamentu. Zgłoszenia do określonego dnia

Zgodnie z terminami określonymi w kalendarzu wyborczym na wybory do Parlamentu Europejskiego, możliwość zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych do urzędników wyborczych, właściwych dla danych gmin, upływa w piątek 10 maja 2024.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Flagowy projekt prorodzinny przepadnie? Ministra mówi jasno

Prawo do zgłoszeń osób, które chcą pracować w komisjach wyborczych, mają pełnomocnicy komitetów wyborczych. Powołanie obwodowych komisji wyborczych powinno natomiast nastąpić do poniedziałku 20 maja 2024.

Praca w komisji wyborczej. Wybory do PE 2024. Ile można zarobić?

Za pracę "przy wyborach" członkom komisji wyborczych przysługują diety. Ich wysokość jest zróżnicowana i wynosi od 500 do 700 złotych. Najwięcej - czyli 700 zł - mogą zarobić przewodniczący komisji. 600 złotych to wysokość diety przysługująca zastępcom przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. Najniższą dietę - w wysokości 500 złotych - przewidziano natomiast dla członków komisji wyborczych.

Co ważne, Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że samo zgłoszenie kandydata na członka komisji wyborczej, nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana na to stanowisko.

Parlament Europejski
Parlament Europejski© PE

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)