Wybory 2023. Przebieg. Tak będzie wyglądało głosowanie

15 października Polacy wybiorą posłów oraz senatorów. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, zlokalizowanych w kraju oraz za granicą. Jak wygląda jego przebieg od wejścia do lokalu wyborczego, do momentu wrzucenia karty do urny wyborczej? O czym warto pamiętać?

Wybory 2023. Przebieg głosowania. Tak wygląda wizyta w lokalu wyborczym
Wybory 2023. Przebieg głosowania. Tak wygląda wizyta w lokalu wyborczym
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

Tegoroczne wybory parlamentarne w Polsce odbędą się wraz z ogólnokrajowym referendum. Z tego względu znowelizowano przepisy Kodeksu wyborczego oraz Ustawy o referendum. W celu uproszczenia procedur, oba głosowania odbędą się w tych samych lokalach oraz godzinach. Dodatkowo będą one obsługiwane przez te same, obwodowe komisje wyborcze.

Głosowanie w wyborach. Jak wygląda? Wybory parlamentarne już 15 października

Wyborca, który w dniu wyborów oraz referendum, uda się do lokalu wyborczego, powinien podejść do obwodowej komisji wyborczej. Przed przystąpieniem do głosowania, niezbędne bowiem będzie okazanie komisji dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co z wielkimi funduszami UE po wyborach? "PiS pogrzebało KPO"

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Członek komisji wyborczej przekaże uczestnikowi głosowania kartę, bądź karty do głosowaniajeżeli wyborca nie będzie chciał wziąć udziału w którymkolwiek z odbywających się w tym dniu głosowań (czyli do Sejmu, Senatu bądź referendum), powinien zgłosić swoją wolę w tym momencie - przed złożeniem podpisu w spisie wyborców, potwierdzającym odebranie kart wyborczych i referendalnych. Co ważne, obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek odnotowania odmowy przyjęcia karty lub kart w spisie wyborców.

Jak głosować w wyborach? Karty wyborcze i referendalne trafią do jednej urny

Po odebraniu kart wyborczych, należy udać się do wyznaczonych miejsc głosowania, których zadaniem jest zapewnienie tajności wyborów. Po oddaniu głosu kartę należy wrzucić do urny wyborczej.

Jak informuje PKW, zgodnie z decyzją ustawodawców głosowanie w wyborach parlamentarnych oraz referendum odbędzie się "przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane są zarówno karty do głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, karty do głosowania w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jak i karty do głosowania w referendum ogólnokrajowym".

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października w godzinach 7:00-21:00. W ich trakcie wyborcy zdecydują o przyznaniu 460 mandatów poselskich oraz 100 mandatów senatorskich. Ponadto w tym dniu odbędzie się również ogólnokrajowe referendum - osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)