Kulisy decyzji Orbana ws. azylu. Kierował się anonimową broszurą
Węgierski portal śledczy VSquare ujawnił, że decyzja Viktora Orbana o przyznaniu azylu Marcinowi Romanowskiemu opierała się na "badaniu", które okazało się czterostronicową broszurą z cytatami z platformy Ordo Iuris.
Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, obecnie poseł PiS, jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. 9 grudnia 2024 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Romanowskiego. Polityk nie stawił się na posiedzeniu sądu, a prokurator wydał za nim list gończy. 19 grudnia Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.
"Badanie" opublikował ultrakonserwatywny węgierski think tank
Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi na portalu VSquare zauważył, że "węgierski rząd do dziś publicznie nie przedstawił uzasadnienia decyzji, która podważa legalność polskiego systemu sądownictwa". Premier Viktor Orban przyznał jedynie, że decyzja została podjęta na podstawie "kompleksowego badania" praworządności w Polsce. Dziennikarze ustalili, że Orban powoływał się na badanie publikowane przez ultrakonserwatywny węgierski think tank Centrum Praw Podstawowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Romanowski posłem na emigracji? "Jego okręgiem nie jest Budapeszt"
Badanie, zatytułowane "Praworządność w Polsce jest zagrożona: 10 najbardziej rażących posunięć liberalnego rządu Donalda Tuska", okazało się anonimową, czteroipółstronicową broszurą.
Wiele cytatów pochodzi z Obserwatora Praworządności, platformy internetowej prowadzonej przez Instytut Ordo Iuris. Dziennikarze przypomnieli, że obie organizacje od dawna współpracują, m.in. prowadząc kampanię przeciw ratyfikacji konwencji stambulskiej.
Trop prowadzi do polskiego eksperta. Wcześniej współpracował z Morawieckim
Z ustaleń dziennikarzy portalu VSquare wynika, że Węgierskie Centrum Praw Podstawowych ma jednego polskiego eksperta, Sébastiena Meuwissena. Dziennikarze zwrócili się z pytaniem o jego związek z badaniem na temat stanu praworządności w Polsce. Do czasu publikacji tekstu nie otrzymali odpowiedzi.
Meuwissen wcześniej pracował dla kilku polityków PiS, w tym byłego premiera Mateusza Morawieckiego, oraz był dyrektorem ds. komunikacji w Instytucie Ordo Iuris.
Sprawa posła Marcina Romanowskiego
Podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości były wiceminister sprawiedliwości, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski 19 grudnia otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Wcześniej tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania tego polityka.
Przypomnijmy, Prokuratura Krajowa postawiła Romanowskiemu 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz przywłaszczenie mienia.
Zarzuty te dotyczą okresu, gdy Romanowski nadzorował Fundusz Sprawiedliwości jako wiceminister sprawiedliwości. W grudniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował o zastosowaniu wobec Romanowskiego trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Polityk nie stawił się na posiedzeniu sądu, a jego obrońca poinformował o operacji, której miał się poddać Romanowski.
Źródło: TVN24, WP Wiadomości