Wybory 2020. Lista kandydatów i ich program wyborczy

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 zaplanowana jest na niedzielę 28 czerwca. Państwowa Komisja Wyborcza zaakceptowała 11 kandydatów na urząd prezydenta RP. Prezentujemy listę wszystkich kandydatów i ich programy wyborcze.

Wybory 2020. Lista kandydatów i ich program wyborczy
Źródło zdjęć: © PAP
Szymon Łożyński

20.06.2020 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory 2020. Lista kandydatów na prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała listę 11 kandydatów na urząd prezydenta RP. Są to:

  • Robert Biedroń, Lewica
  • Krzysztof Bosak, Konfederacja
  • Andrzej Duda, kandydat bezpartyjny popierany przez PiS
  • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny
  • Marek Jakubiak, Federacja dla Rzeczpospolitej
  • Władysław Kosiniak - Kamysz, PSL
  • Mirosław Piotrowski, Ruch Prawdziwa Europa
  • Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny
  • Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska
  • Waldemar Witkowski, kandydat bezpartyjny
  • Stanisław Żółtek, Kongres Nowej Prawicy

Wybory 2020. Robert Biedroń - program wyborczy

Robert Biedroń w swoim programie wyborczym obiecuje: emeryturę minimalną na rękę 1600 zł, więcej pieniędzy na służbę zdrowia, milion tanich mieszkań na wynajem, organizację europejskiego szczytu klimatycznego. Kandydat Lewicy chciałby także uniezależnić od polityków: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy oraz Krajową Radę Sądownictwa. Więcej o programie wyborczym Roberta Biedronia dowiesz się TUTAJ.

Wybory 2020. Krzysztof Bosak - program wyborczy

Według Krzysztofa Bosaka Polska powinna stać się nowoczesną republiką. Dla władzy najważniejszy musi być naród polski. Jego zdaniem instytucje kontroli państwa powinny być w rękach opozycji. Kandydat Konfederacji zapewnił, że nigdy nie odpisze ustawy, które zwiększyłaby w naszym kraju podatki. Broni wartości tradycyjnych (małżeństwo, ochrona życia) i niepodległego państwa. Więcej o programie wyborczym Krzysztofa Bosaka dowiesz się TUTAJ.

Wybory 2020. Andrzej Duda - program wyborczy

Urzędujący prezydent Andrzej Duda zapowiada dalsze poparcie dla sztandarowego programu rządu 500 plus. Chciałby także, żeby jeszcze podczas tegorocznych wakacji rząd wprowadził bon turystyczny 500 plus na każde dziecko w rodzinie. Andrzej Duda zapowiedział również podpisanie Karty Rodziny, dodatek solidarnościowy w czasie epidemii, utrzymanie miejsc pracy i skuteczną dyplomację ekonomiczną. Więcej o programie wyboczym Andrzeja Dudy dowiesz się TUTAJ.

Wybory 2020. Szymon Hołownia - program wyborczy

Najważniejsze założenia programu wyborczego Szymona Hołowni to: uporządkowanie sądownictwa, odpolitycznienie prokuratury i organów ścigania, poparcie dla programu 500 plus, reformę senatu, przychylność ws metody in vitro, pół roku bez podatków, 2080 złotych dla bezrobotny i samozatrudnionych, którzy stracili pracę przez epidemię koronawirusa. Więcej o programie wyborczym Szymona Hołowni przeczytasz TUTAJ.

Wybory 2020. Marek Jakubiak - program wyborczy

Główne postulaty programu wyborczego Marka Jakubiaka to: wzmocnienie pozycji ustrojowej prezydenta poprzez zwiększenie jego kompetencji w zakresie zarządzania armią i polityki zagranicznej, kwota wolna od podatku w wysokości 12 minimalnych pensji, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju. Więcej o programie wyborczym Marka Jakubiaka przeczytasz TUTAJ.

Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz - program wyborczy

W programie wyborczym Władysława Kosiniaka-Kamysza najważniejsze punkty to: ministrowie w kancelarii prezydenta ze wszystkich partii parlamentarnych, zwiększenie wydatków na finansowanie armii, zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6,8% PKB, 0% VAT na zdrową żywność, systematyczne odchodzenie od węgla na rzecz zielonej energii, emerytura bez podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorcy. Więcej o programie wyborczym Władysława Kosiniaka-Kamysza dowiesz się TUTAJ.

Wybory 2020. Mirosław Piotrowski - program wyborczy

Mirosław Piotrowski chciałby realizować nowoczesny konserwatyzm. Najważniejsze aspekty jego programu wyborczego to: radykalna obniżka podatków, reforma ZUS-u, dofinansowanie i naprawa systemu opieki zdrowotnej, wygaszanie sporów z Unią Europejską, ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Więcej o programie wyborczym Mirosława Piotrowskiego przeczytasz TUTAJ.

Wybory 2020. Paweł Tanajno - program wyborczy

Według Pawła Tanajno nowy prezydent powinien: bronić wolności obywateli, wyjść poza mechanizmy władzy, oparte o fałszywe przekonania społeczne, mówić obywatelom prawdę, nawet jak ona jest niepopularna i niemiła, stać na straży władzy bezpośredniej suwerena. Więcej o programie wyborczym Pawła Tanajno dowiesz się TUTAJ.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski - program wyborczy

Najważniejsze aspekty programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego to: poparcie związków partnerskich, zadbanie o prawa kobiet oraz mniejszości,
zachowanie programu 500 plus, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zgłoszenie projektu ustawy skromnościowej. Więcej o programie wyborczym Rafała Trzaskowskiego przeczytasz TUTAJ.

Wybory 2020. Waldemar Witkowski - program wyborczy

Do najważniejszych punktów programu wyborczego Waldemara Witkowskiego należy zaliczyć: ujednolicenie składek ZUS i uproszczenie rozliczeń, likwidacja KRUS poprzez przyłączenie do ZUS, zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną - minimum do 8 albo 9 procent PKB, powrót do szkół gabinetów dentystycznych i pielęgniarskich, wprowadzanie referendum w sprawach ważnych dla kraju. Więcej o programie wyborczym Waldemara Witkowskiego znajdziesz TUTAJ.

Wybory 2020. Stanisław Żółtek - program wyborczy

Stanisław Żółtek w swoim programie wyborczym obiecuje: sprywatyzowanie opieki zdrowotnej, zredukowanie ilości urzędów i urzędników, uznanie wolności religijnej, zmiana systemu sprawowania władzy na prezydencki, przekazanie gminom wielu kompetencji państwa. Stanisław Żółtek chciałby także wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Więcej o jego programie wyborczym przeczytasz TUTAJ.

Kiedy wybory prezydenckie?

I tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne w całym kraju od 7:00 do 21:00. Ewentualną II turę zaplanowano na niedzielę 12 lipca.

Komentarze (1)