Trwa ładowanie...

Wszystko jasne. Polacy powiedzieli, co zdecyduje w wyborach

Na co Polacy będą zwracać uwagę, głosując w najbliższych wyborach parlamentarnych? Zapytaliśmy o to w najnowszym sondażu dla Wirtualnej Polski. Jest kilka kluczowych kwestii.

Donald Tusk i Jarosław KaczyńskiDonald Tusk i Jarosław KaczyńskiŹródło: Agencja FORUM, fot: Jacek Szydłowski, Tomasz Czernek
dt5ewb2
dt5ewb2

W badaniu wielokrotnego wyboru, przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez United Surveys, zapytaliśmy Polaków, czym będą się kierować, oddając swój głos na daną partię w najbliższych wyborach.

Najwięcej ankietowanych, bo aż 64 proc., stwierdziło, że będzie to program walki z inflacją i drożyzną. Na drugim miejscu (57,9 proc.) respondenci wskazali stosunek do relacji Polski z Unią Europejską.

55,9 proc. badanych Polaków stwierdziło, że na ich wybór będzie miała wpływ reforma systemu ochrony zdrowia. Na czwartym miejscu znalazł się program zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Polski. Ten aspekt będzie decydujący dla 51 proc. respondentów.

dt5ewb2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS atakuje ws. 4 czerwca. "To marsz nienawiści"

38,7 proc. badanych wskazało, że podczas najbliższych wyborów będzie kierować się chęcią odsunięcia PiS od władzy. Z kolei dla 28,9 proc. ankietowanych ważna jest kwestia dostępności do aborcji.

Co jeszcze będzie decydowało o wyborze konkretnej partii w najbliższych wyborach? 24,7 proc. zwróci uwagę na programy socjalne, jak 800+ czy "babciowe". Najmniej, bo 16,2 proc. badanych, uznało, że decydująca będzie chęć niedopuszczenia opozycji do przejęcia władzy w Polsce.

dt5ewb2

2,3 proc. ankietowanych będzie się kierować innymi kwestiami, a 5,7 proc. jeszcze nie wie, co zdecyduje o ich wyborze.

Wyniki badania WP
Wyniki badaniaŹródło: WP

Co jest ważne dla wyborców Zjednoczonej Prawicy?

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy najwięcej, bo 76 proc. ankietowanych wskazało, że decydujący będzie dla nich program partii w celu zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Polsce.

Na drugim miejscu znalazł się program walki z inflacją. Tę odpowiedź wybrało 57 proc. badanych. 47 proc. respondentów nie chce dopuścić opozycji do władzy.

Co zaskakujące, w tej grupie badanych znalazło się 2 proc., które chcą odsunąć PiS od władzy. Jedynie 9 proc. respondentów będzie zwracać uwagę na program mówiący o dostępności do aborcji.

dt5ewb2

Co jest ważne dla wyborców opozycji?

Dla wyborców opozycji najważniejszym czynnikiem decydującym w głosowaniu będzie program walki z inflacją i drożyzną. Tę odpowiedź wybrało 77 proc. badanych. Na drugim miejscu (73 proc.) znalazł się stosunek do relacji Polski z Unią Europejską.

Dopiero na trzecim miejscu wyborcy opozycji wskazują, że decydującym czynnikiem będzie chęć odsunięcia PiS od władzy. Tę opcję wskazało 66 proc. respondentów.

20 proc. badanych sympatyków opozycji będzie zwracać uwagę na programy socjalne, a 4 proc. odpowiada, że nie chce dopuścić opozycji do władzy.

Głos wyborców niezdecydowanych

Dla osób nieopowiadających się po żadnej ze stron najważniejszym czynnikiem, który zdecyduje o wyborze partii, będzie program walki z inflacją (56 proc.). Ważnym elementem będzie też stosunek do relacji Polski z Unią Europejską (46 proc.) i program zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Polski (42 proc.).

dt5ewb2

24 proc. spośród wyborców niezdecydowanych wskazało, że decydująca będzie chęć odsunięcia PiS od władzy. Z kolei 5 proc. będzie się kierować chęcią niedopuszczenia opozycji do przejęcia rządów.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 26-28 maja 2023 roku metodą CAWI/CATI na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dt5ewb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5ewb2
Więcej tematów