Trwa ładowanie...

"Wojna domowa" w PiS. Służby Macierewicza i Kamińskiego toczą batalię o władzę

W obozie rządzącym zaczynają pojawiać się coraz większe pęknięcia, zwłaszcza w resortach siłowych. Po cichu toczy się bowiem wielka rozgrywka między Antonim Macierewiczem i Mariuszem Kamińskim. PiS, które przez lata piętnowała "układ służb", sama taki stworzyła. A w zasadzie dwa. Kto stoi po przeciwnych stronach barykady?

Share
"Wojna domowa" w PiS. Służby Macierewicza i Kamińskiego toczą batalię o władzę
Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d4kdbkw

Informacje o "wojnie domowej" w partii rządzącej pojawiały się już wcześniej. Konflikt Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego trwa już bowiem długo. Szef MON i koordynator służb specjalnych walczą o wpływy w resortach siłowych. Mariusz Kamiński chce bowiem połączyć ABW z Agencją Wywiadu. Antoni Macierewicz mówi jednak "nie.

Według "Gazety Wyborczej" powstały wręcz dwa zwalczające się obozy. "PiS, które przez lata straszyło 'układem służb specjalnych', samo stworzyło taki układ. A właściwie dwa. Rządzą nimi wiceprezesi PiS: Mariusz Kamiński i Antoni Macierewicz" - czytamy w gazecie. Kto należy do układu?

Antoni Macierewicz nie do usunięcia. Oto 7 powodów

Jedną z najważniejszych osób w "specukładzie" jest Mariusz Kamiński. Dlaczego? Bo cieszy się bezgranicznym zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego i nigdy go nie zawiódł. Dlatego w służbach może robić co chce i główne funkcje w ABW oraz CBA trafiły w ręce odpowiednich działaczy. Jakby tego było mało, Kamiński przejął również Agencję Wywiadu, wymieniając płk. Grzegorza Małeckiego na Piotra Krawczyka.

d4kdbkw

Kamiński ma zostać ministrem ochrony państwa

ABW ma się połączyć właśnie z Agencją Wywiadu. Nową służbę ma nadzorować Kamiński, ale nie jako koordynator, tylko minister ochrony państwa. Oprócz tego rozdaje "swoim" pracę w spółkach skarbu państwa. Padają nazwiska: Grzegorz Postek, Aleksander Awdziejczyk, Zbigniew Lasek, Mirosław Gładysz, czy Tomasz Cichoń.

Po drugiej stronie barykady jest Antoni Macierewicz, który nie chce oddać w ręce Kamińskiego SKW i SWW. "Personalny układ w służbach, wojsku oraz w strategicznych instytucjach państwa stworzony przez szefa MON jest szerszy niż układ Kamińskiego, ale nie tak jednolity" - wyjaśnia "Wyborcza". A SKW to oczko w głowie szefa MON - to on powołała ją do życia.

Do obozu Macierewicza należą Piotr Naimski, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Bączek oraz Piotr Woyciechowski.

Problemy szefa MON zaczęły się pod głośnych dymisjach w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. A jeśli SKW trafi w ręce Kamińskiego, to może być to koniec potęgi Macierewicza.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4kdbkw

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kdbkw
d4kdbkw
Więcej tematów