SKW - Służba Kontrwywiadu Wojskowego
SKW to wojskowa służba specjalna istniejąca od 2006 roku. Działa jako urząd administracji rządowej, zajmuje się kwestiami obronności Polski. Jej rola to również zapewnianie bezpieczeństwa Siłom Zbrojnym RP oraz działalność kontrwywiadowcza.
SKW (Służba Kontrwywiadu Wojskowego) – informacje ogólne
SKW jest polską służbą specjalną, która w 2006 roku zastąpiła Wojskowe Służby Informacyjne (WSI); obok SKW powstała wtedy również Służba Wywiadu Wojskowego. Zadaniem SKW jest działanie na rzecz obronności Polski poprzez zwalczanie zagrożeń wewnętrznych, a także ochrona Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz jednostek podlegających Ministrowi Obrony Narodowej (MON).
Zadania SKW
Do zadań SKW należy:
- zwalczanie terroryzmu, korupcji, przestępstw wojennych lub przeciwko pokojowi, a także działanie w kwestiach sabotażu SZ RP czy obrotu towarami poza granicami kraju;
- ochrona informacji niejawnych;
- zapewnianie bezpieczeństwa jednostkom wojskowym poza granicami RP;
- gromadzenie i analiza danych w celu zwalczania zagrożeń;
- kontrwywiad, kryptografia i kryptoanaliza;
- zabezpieczanie prowadzonych przez wojsko badań naukowych.
Kto jest szefem SKW?
Stanowisko szefa SKW, które stanowi centralny organ administracji rządowej, obsadzane jest na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Działalność prowadzona przez szefa SKW kontrolowana jest przez sejm.
Pierwszym szefem SKW był Antoni Macierewicz, w lipcu 2006 roku działał jako pełnomocnik zajmujący się tworzeniem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, natomiast w październiku został oficjalnie szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego na około miesiąc. 5 listopada zastąpił go Andrzej Kowalski jako pełniący obowiązki szefa SKW. Oficjalnie stanowisko zajęli później Janusz Nosek (2008–2013), Piotr Pytel (2014–2015) i Piotr Bączek (od 2016 roku).
W grudniu 2015 zastępcą szefa SKW został Marek Utracki, a w październiku 2016 roku Tomasz Grudziński.
SKW (Służba Kontrwywiadu Wojskowego) – działalność
Służba Kontrwywiadu Wojskowego wykryła w 2008 roku szpiegów Głównego Zarządu wywiadowczego Rosji podszywających się pod ambasadorów; zostali oni wydaleni z Polski. Kolejna podobna akcja odbyła się w 2014 roku, kiedy to ujęto pracujących dla Federacji Rosyjskiej szpiegów, wśród których znajdował się oficer Wojska Polskiego oraz prawnik z obywatelstwem polskim i rosyjskim.
W działalności SKW pojawiły się też pewne braki i podejrzenia o nieprawidłowości, o czym świadczy śledztwo w sprawie korupcji z 2009 roku, prośba MON z 2011 roku o pomoc ze strony CBA w działaniach mających na celu wykrywanie i zwalczanie korupcji w wojsku, a także śledztwo w sprawie defraudacji pieniędzy z 2015 roku.
Główna siedziba | ul. Oczki 1, Warszawa |
Rok założenia | 2006 |
Typ organizacji | służby specjalne |
Komentarze