Trwa ładowanie...

Włochy. Giuseppe Conte zaprzysiężony na czele nowego rządu

W Pałacu Prezydenckim w Rzymie został zaprzysiężony nowy rząd Włoch. W skład koalicji rządowej weszły Ruch Pięciu Gwiazd oraz Partia Demokratyczna. Członkowie Rady Ministrów złożyli przysięgę przed prezydentem Sergio Mattarellą.

Włochy. Giuseppe Conte zaprzysiężony na czele nowego rząduŹródło: PAP/EPA, fot: Angelo Carconi
d2pormg
d2pormg

Poprzedni rząd, na czele którego stał także Giuseppe Conte, a który tworzyły Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga, rozpadł się po kryzysie wywołanym przez lidera Ligi - Matteo Salviniego. Polityk nie był zadowolony ze współpracy z premierem Conte i dążył do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.

Nowy gabinet tworzą Ruch Pięciu Gwiazd, a także będąca dotychczas w opozycji Partia Demokratyczna. Do ostatecznego porozumienia między koalicjantami doszło pod koniec sierpnia. Na czele Ruchu stoi Luigi di Maio, który obejmie tekę ministra spraw zagranicznych, natomiast lider Partii Demokratycznej, Enzo Amendola, będzie ministrem do spraw europejskich.

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: ALESSANDRO DI MEO

Włochy. Nowy, młody rząd

W gronie 21 ministrów jest 7 kobiet i 14 mężczyzn. Średnia wieku członków gabinetu to 47 lat - najmniej w historii Republiki Włoskiej. Większość z szefów resortów to osoby, które wcześniej nie zasiadały w rządzie Contego. 10 ministrów wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd, 9 z Partii Demokratycznej, a jeden z małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi.

d2pormg

Jedyną bezpartyjną osobą wśród ministrów jest Luciana Lamorgese, która stanie na czele resortu spraw wewnętrznych. To była prefekt Mediolanu, która pełniła ważne funkcje w resorcie spraw wewnętrznych w okresie największego kryzysu migracyjnego, gdy w poprzednich latach przypływało ponad 100 tys. osób rocznie. W ministerstwie zastąpi ona lidera Ligi Matteo Salviniego, znanego z zaostrzonej polityki migracyjnej.

Zobacz także: Skandaliczna wypowiedź szefa MEN. Minister komentuje

Źródło: RMF24

d2pormg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pormg
Więcej tematów