Trwa ładowanie...

Włochy. Giuseppe Conte zaprzysiężony na czele nowego rządu

W Pałacu Prezydenckim w Rzymie został zaprzysiężony nowy rząd Włoch. W skład koalicji rządowej weszły Ruch Pięciu Gwiazd oraz Partia Demokratyczna. Członkowie Rady Ministrów złożyli przysięgę przed prezydentem Sergio Mattarellą.

Share
Włochy. Giuseppe Conte zaprzysiężony na czele nowego rządu
Źródło: PAP/EPA, fot: Angelo Carconi
d3j8b5w

Poprzedni rząd, na czele którego stał także Giuseppe Conte, a który tworzyły Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga, rozpadł się po kryzysie wywołanym przez lidera Ligi - Matteo Salviniego. Polityk nie był zadowolony ze współpracy z premierem Conte i dążył do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.

Nowy gabinet tworzą Ruch Pięciu Gwiazd, a także będąca dotychczas w opozycji Partia Demokratyczna. Do ostatecznego porozumienia między koalicjantami doszło pod koniec sierpnia. Na czele Ruchu stoi Luigi di Maio, który obejmie tekę ministra spraw zagranicznych, natomiast lider Partii Demokratycznej, Enzo Amendola, będzie ministrem do spraw europejskich.

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: ALESSANDRO DI MEO

Włochy. Nowy, młody rząd

W gronie 21 ministrów jest 7 kobiet i 14 mężczyzn. Średnia wieku członków gabinetu to 47 lat - najmniej w historii Republiki Włoskiej. Większość z szefów resortów to osoby, które wcześniej nie zasiadały w rządzie Contego. 10 ministrów wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd, 9 z Partii Demokratycznej, a jeden z małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi.

d3j8b5w

Jedyną bezpartyjną osobą wśród ministrów jest Luciana Lamorgese, która stanie na czele resortu spraw wewnętrznych. To była prefekt Mediolanu, która pełniła ważne funkcje w resorcie spraw wewnętrznych w okresie największego kryzysu migracyjnego, gdy w poprzednich latach przypływało ponad 100 tys. osób rocznie. W ministerstwie zastąpi ona lidera Ligi Matteo Salviniego, znanego z zaostrzonej polityki migracyjnej.

Zobacz także: Skandaliczna wypowiedź szefa MEN. Minister komentuje

Źródło: RMF24

d3j8b5w

Podziel się opinią

Share
d3j8b5w
d3j8b5w
Więcej tematów