Trwa ładowanie...
włochy

Włochy. Kryzys rządowy przyspieszy wybory?

Burza polityczna we Włoszech? - Jeśli mamy nadal współpracować, to masz 5 dni na rozwiązanie kryzysu - tak zwrócił się cytowany przez "La Repubblica" wicepremier Matteo Salvini do premiera Giuseppe Contego. Lider Ligi Północnej zagroził zerwaniem koalicji rządowej oraz przyspieszonymi wyborami.

Share
Włochy. Kryzys rządowy przyspieszy wybory?
Źródło: PAP, fot: RICCARDO ANTIMIANI
d12uo22

"Włochy potrzebują poczucia pewności i odważnych decyzji. Nie ma sensu iść naprzód pośród codziennych kłótni" - ogłosiła w czwartek Liga Północna w komunikacie. "Każdy kolejny dzień jest stracony. Według nas jedyną alternatywą dla tego rządu jest oddanie decyzji Włochom w nowych wyborach" - dodała partia.

O tym, jak wielkie emocje przetaczają się przez świat włoskiej polityki, świadczy spotkanie premiera Contego z prezydentem Sergio Mattarellą. Obaj dyskutowali o kryzysie w ramach koalicji. Dodatkowo nie poinformowano o przebiegu tego spotkania.

Kłopotliwa inwestycja

- Natychmiast przełom albo wybory w październiku - stwierdził w prywatnej konwersacji Salivini. Koalicję Ruchu 5 Gwiazd oraz Ligi Północnej poróżniła wielka inwestycja łącząca Francję z Włochami. Chodzi o budowę kolei dużych prędkości (TAV) na trasie Turyn-Lyon. Oraz głosowania w Senacie.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, opowiadający się za przerwaniem budowy, przegrał głosowanie. Przeszły natomiast zgłoszone przez opozycję i poparte przez Ligę Północną uchwały popierające tę inwestycję. W komunikacie Ligi mowa jest o tym, że głosowanie to dowodzi, iż różnice między koalicjantami są "nie do pokonania".

d12uo22

Według włoskich mediów napięcia w koalicji po tych głosowaniach "sięgnęły zenitu", a opozycja ogłosiła, że to faktyczny koniec koalicji prowadzący do kryzysu rządowego.

Walka o samodzielne rządy

Skąd taki nagły ruch Salviniego ws. wieloletniej budowy kolejowej? Według komentatorów z Półwyspu Apenuńskiego chodzi o samodzielne rządy. Gdyby wybory odbyył się w październiku, to najprawdopodobniej Liga Północna utworzyłaby własny rząd większościowy, bez koalicjanta w postaci Ruchu 5 Gwiazd.

Jak wskazują ostatnie sondaże, ugrupowanie Matteo Salivniego może liczyć na 38 proc. poparcia wśród Włochów. To ponad dwa razy więcej niż wynik, jaki osiągnął w wyborach parlamentarnych w marcu 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12uo22

Podziel się opinią

Share
d12uo22
d12uo22
Więcej tematów