Trwa ładowanie...
d4hrlvh

Włochy. Giuseppe Conte powoła nowy rząd

Giuseppe Conte, dotychczasowy premier Włoch, otrzymał od prezydenta Sergio Matarellego misję powołania nowego rządu. Stworzą go Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Włoch Giuseppe Conte po spotkaniu z prezydentem Sergio Mattarellim.
Premier Włoch Giuseppe Conte po spotkaniu z prezydentem Sergio Mattarellim. (Forum)
d4hrlvh

Conte podał się do dymisji 20 sierpnia w wyniku kryzysu rządowego. Po 14 miesiącach rozpadła się koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio i Ligi Matteo Salviniego, w której bezpartyjny Giuseppe Conte pełnił funkcję premiera.

Włochy. Salvini chciał nowych wyborów

Matteo Salvini twierdził, że różnice między koalicjantami są "nie do pokonania". Bezpośrednią przyczyną konfliktu między nimi była przyszłość inwestycji kolejowej łączącej Francję z Włochami na trasie Turyn-Lyon.

d4hrlvh

Lider Ligi apelował o rozpisanie nowych wyborów. Ciesząca się dużym poparciem partia liczyła, że w przyspieszonym głosowaniu zdobędzie większość pozwalającą na samodzielne rządy. Nowych wyborów jednak nie zarządzono.

Zobacz także: Szef NIK o decyzji o starcie do Senatu: trzeba mieć jaja

Nowa partia w rządzie

Prezydent Sergio Mattarella próbując rozwiązać rządowy kryzys, przeprowadził dwie rundy konsultacji. W środę, już po ich zakończeniu, liderzy Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej poinformowali, że porozumieli się w sprawie utworzenia rządu. Podjęli decyzję, że na jego czele stanie dotychczasowy premier Giuseppe Conte. Na taki scenariusz, określany jako "Conte bis", nalegał Ruch.

d4hrlvh

Oba ugrupowania, które stworzą nowy rząd, bardzo zwalczały się przed zeszłorocznymi wyborami. Partia Demokratyczna w trwającej kadencji parlamentu była do tej pory w opozycji, a w Radzie Ministrów zasiadali członkowie Ligi. Teraz zamienią się miejscami.

Nowi koalicjanci zastrzegli, że przed nimi jeszcze dużo pracy. Najpierw chcą opracować program gabinetu, a dopiero później podejmować decyzje co do jego składu. Na razie nie wiadomo, kiedy nowy włoski rząd zostanie zaprzysiężony.

Źródło: Wirtualna Polska, RMF24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hrlvh

Podziel się opinią

Share

d4hrlvh

d4hrlvh
Więcej tematów