Trwa ładowanie...
włochy

Włochy. Premier Giuseppe Conte zapowiedział złożenie dymisji

14 miesięcy. Tyle czasu trwała misja premiera Giuseppe Contego. Po burzliwej debacie we wtorek polityk zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta Republiki.

Share
Włochy. Premier Giuseppe Conte zapowiedział złożenie dymisji
Źródło: PAP, fot: Ettore Ferrari
d21p0n4

Podczas przemówienia w Senacie Conte stwierdził, że lider Ligi (koalicjant Ruchu 5 Gwiazd) Matteo Salvini od sukcesu swojego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego szukał pretekstu, aby doprowadzić do wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Na zakończenie wystąpienia włoski premier zapowiedział, że uda się bezpośrednio do Pałacu Kwirynalskiego. Tam na ręce prezydenta Sergia Mattarelli złoży swoją dymisję.

Kryzys parlamentarny we Włoszech rozpoczął się 8 sierpnia. Wtedy to wicepremier Salvini ogłosił zakończenie współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o przedterminowe wybory.

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

Koalicję Ruchu 5 Gwiazd oraz Ligi poróżniła wielka inwestycja łącząca Francję z Włochami. Chodzi o budowę kolei dużych prędkości (TAV) na trasie Turyn-Lyon. Oraz głosowania w Senacie.

d21p0n4

Antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, opowiadający się za przerwaniem budowy, przegrał głosowanie. Przeszły natomiast zgłoszone przez opozycję i poparte przez Ligę uchwały popierające tę inwestycje.

Bardzo wczesne włoskie sondaże na początku sierpnia wskazały na zwycięstwo ugrupowania Salviniego. Liga Północna może liczyć na 38 proc. poparcia wśród Włochów. To wynik blisko dwa razy wyższy, niż osiągnięty w wyborach parlamentarnych w marcu 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

d21p0n4

Podziel się opinią

Share
d21p0n4
d21p0n4
Więcej tematów