Trwa ładowanie...
d3dc00k

Witold Waszczykowski: Jacek Saryusz-Wolski mnie nie zastąpi

Witold Waszczykowski powiedział, że nie planuje pracy na stanowisku ambasadora przy ONZ. Szef MSZ pytany, czy Jacek Saryusz-Wolski zasili polską dyplomację, stwierdził, że nie ma takich planów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski przed posiedzeniem rządu 25 kwietnia
Witold Waszczykowski przed posiedzeniem rządu 25 kwietnia (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3dc00k

- On nie wyrażał takiej ochoty podczas rozmowy ze mną oraz rozmowy z prezesem Kaczyńskim i panią premier - zdradził rp.pl Waszczykowski, podkreślając, że Saryusz-Wolski nie zastąpi go w przyszłości. Kandydaturę Saryusza-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej wymyślił minister nauki Jarosław Gowin - fundacja europosła dostała od resortu Gowina 250 tys. zł.

Zobacz też: Najsłynniejsze wpadki Waszczykowskiego

Zdaniem szefa MSZ nie ma potrzeby zmian w rządzie, tym bardziej głębokiej rekonstrukcji.

d3dc00k

Jacek Nizinkiewicz zapytał Waszczykowskiego, co z ekspertyzami o nielegalności wyboru Tuska, o których mówił, a istnieniu których zaprzeczał wiceminister Konrad Szymański.

- Nie zaprzeczał. Nie wiedział o nich. Dwóch profesorów prawa międzynarodowego, prawa UE, zaproponowało mi projekty ekspertyz, przedstawiając konkluzje oraz wskazując artykuły traktatu oraz jaką procedurę można by zakwestionować. Mogliśmy skarżyć się do europejskich Trybunałów, ale sprawa mogłaby trwać latami, więc odpuściliśmy. Skoro ekspertyz nie przyjąłem, to nie chciałbym podawać nazwisk autorów. Ale jeden się ujawnił, bo napisał na podstawie ekspertyzy artykuł, to prof. Jacek Czaputowicz - powiedział szef MSZ.

"Musimy brać pod uwagę hipotezę bomby termobarycznej i zamachu"

Zdaniem szefa MSZ, "wybór Tuska był sprawą trzeciorzędną. Blamażem okazały się instytucje europejskie. Nasza strategia okazała się sukcesem, co pokazał Rzym. Tworzenie mitu, że Polska przegrała 27:1 jest błędem, bo tych 27 państw, które nie podniosły ręki sprzeciwu nie zapytano, kto się wstrzymał, a kto jest za".

d3dc00k

Szef MSZ jest zdania, że "musimy brać pod uwagę hipotezę bomby termobarycznej i zamachu na Lecha Kaczyńskiego". "Do jej potwierdzenia może być niezbędny wrak i czarne skrzynki. Chcemy je odzyskać, ale Putin próbuje grać nam na nosie. Nie jest jednak wieczny" - powiedział.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie serwisu rp.pl najwięcej respondentów (59 proc.) wskazało, że w ramach rekonstrukcji rząd powinien opuścić Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Znaczący odsetek badanych uważa też, że rząd powinien opuścić Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości (43 proc.), premier Beata Szydło (43 proc.), Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych (43 proc.) oraz Jan Szyszko, minister środowiska (42 proc.).

Źródło: rp.pl

d3dc00k

Podziel się opinią

Share

d3dc00k

d3dc00k
Więcej tematów