Trwa ładowanie...

"Wciąż chce przejąć całą Ukrainę". Pentagon o planach Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin wciąż ma ambicje zająć znaczącą część Ukrainy, jeśli nie cały kraj, ale nie uda mu się zrealizować tych celów - powiedział we wtorek podsekretarz ds. politycznych w ministerstwie obrony USA Colin Kahl. Odniósł się w ten sposób do niedawnych słów Putina o "odzyskiwaniu" rosyjskich ziem i porównaniu wojny na Ukrainie do podbojów cara Piotra I.

"Wciąż chce przejąć całą Ukrainę". Pentagon o planach Putina "Wciąż chce przejąć całą Ukrainę". Pentagon o planach Putina Źródło: East News, fot: POOL EPA
d399un6
d399un6

- On trochę powiedział głośno to, o czym mówi się cicho, jeśli chodzi o jego imperialne ambicje - skomentował przedstawiciel Pentagonu. - Wciąż myślę, że on ma plany co do (zajęcia - przyp. red.) znaczącej części Ukrainy, jeśli nie całego kraju - dodał, zaznaczając, że nie sądzi, by Putin mógł osiągnąć ten cel.

Zmiana ukraińskiego uzbrojenia na NATO-wskie

Kahl stwierdził, że zarówno Ukraina, jak i Rosja ponoszą obecnie duże straty, a linia frontu nie zmienia się znacząco. Przyznał jednak, że obecna walka w Donbasie to głównie pojedynek artylerii, gdzie Rosjanie mają obecnie przewagę m.in. ze względu na to, że Ukraińcom kończy się amunicja, głównie kalibru 152 mm, do posowieckich systemów artyleryjskich. Dodał, że w związku z tym dokonuje się zmiana uzbrojenia sił ukraińskich na NATO-wskie systemy 155 mm.

Horror u zakonnic. RPO o decyzjach po skandalu ujawnionym przez WP

"Chiny i inni potencjalni agresorzy"

Urzędnik przyznał też, że Ukraina potrzebuje systemów o większym zasięgu, takich jak zestawy artylerii rakietowej HIMARS i M270 MLRS, na których szkolą się obecnie ukraińscy żołnierze. Zaznaczył jednak, że pojedyncze sztuki wysłane dotąd przez USA i Wielką Brytanię są dopiero początkiem.

Mówiąc o szerszych konsekwencjach wojny, Kahl stwierdził, że spodziewa się, iż konfliktowi - i jego skutkom - przyglądają nie tylko Chiny, ale i inni potencjalni agresorzy. Dodał też, że spodziewa się, że Rosja i Chiny będą w dalszym ciągu zacieśniać współpracę, a zagrożenie ze strony tych dwóch mocarstw "będzie się scalać".

d399un6

Przedstawiciel Pentagonu wyraził jednak pewność, że USA są w stanie wyważyć potrzeby utrzymania znaczących sił w Europie, by odstraszyć rosyjską agresję, jak i mieć wystarczające siły w regionie Indo-Pacyfiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d399un6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d399un6
Więcej tematów