Trwa ładowanie...

Walentynki 2024. Jaka jest ich historia? Czy Polacy obchodzą święto zakochanych?

Rokrocznie 14 lutego obchodzone są Walentynki, nazywane również świętem zakochanych. Chociaż obecnie przybrały one komercyjną formę, ich patronem jest święty katolicki. Czy Walentynki wciąż są chętnie obchodzone w Polsce? Jak wskazuje badanie, popularność święta spada.

Walentynki 2024. Co to za święto? Jak jest obchodzone w Polsce?Walentynki 2024. Co to za święto? Jak jest obchodzone w Polsce?Źródło: Pixabay
d1oyfcn
d1oyfcn

Walentynki to międzynarodowe święto, które dla wielu osób jest okazją do wyznania miłości i okazania jej najbliższym. Dodatkowo 14 lutego w Kościele katolickim, ewangelicko-augsburskim oraz Syryjskim Kościele Ortodoksyjnym wspominany jest św. Walenty - postać, która nieodłącznie kojarzona jest ze świętem zakochanych.

Walentynki. Skąd pochodzi święto zakochanych?

Walentynki w Europie Zachodniej i Południowej obchodzone są od średniowiecza. Korzenie święta zakochanych sięgają jednak czasów starożytnych. Według części ekspertów, nawiązuje ono do obchodzonego w Cesarstwie Rzymskim święta, zwanego Luperkaliami, w czasie którego czczono Junonę - boginię kobiet i przyrody.

Do Polski Walentynki przybyły w latach 80. XX wieku. Zwyczaje związane ze świętem zakochanych w naszym kraju zyskały jednak popularność dopiero dekadę później.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tarta walentynkowa z jabłkowo-cynamonowym wypełnieniem

Walentynki obecnie. Niemal połowa Polaków nie zamierza ich świętować

Mimo że Walentynki stanową obecnie powszechne święto, którego symbole są obecne w przestrzeni publicznej, z badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez PAYBACK Opinion Poll wynika, że w ostatnich latach popularność święta w Polsce spada. Z najnowszych danych wynika, że Walentynek w 2024 roku nie zamierza obchodzić 43 proc. Polaków. 31 procent badanych wskazało, że nie obchodzi święta zakochanych z powodu braku życiowego partnera, 27 proc. badanych uważa natomiast, że uczucia powinno się okazywać przez cały rok a nie tylko od święta. Innym powodem, na który wskazali respondenci, którzy nie obchodzą Walentynek, jest atmosfera święta. Z tą odpowiedzią zgodziło się 17 proc. badanych.

Wśród osób, które wskazały, że 14 lutego będą obchodzić Walentynki, największa grupa - bo 14 procent - planuje spędzić je w domu. "Dużą popularnością cieszą się również tradycyjnie wyjścia do restauracji (10 proc.), chociaż również niemała grupa planuje w tym roku spróbować własnych sił w kuchni, przygotowując romantyczny obiad lub kolację (6 proc.). 13 proc. respondentów stwierdziło, że nie ma jeszcze planów lub wprost przyznaje się, że zamierza podjąć decyzje spontanicznie 14 lutego" - czytamy w badaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj