Św. Walenty: Patron nie tylko zakochanych. Ważny dzień dla katolików
14 lutego na całym świecie obchodzone jest święto zakochanych. To również dzień, w którym wierni Kościoła katolickiego wspominają postać św. Walentego - biskupa i męczennika. Według historyków, genezy Walentynek należy szukać w pogańskim święcie Luperkalia.
14.02.2023 | aktual.: 14.02.2023 10:06
W chrześcijańskich źródłach postać św. Walentego pojawia się trzykrotnie: jako kapłana rzymskiego, ściętego podczas prześladowania wyznawców Chrystusa, jako biskupa Terni oraz jako świętego. Z czasem zaczęto czcić jedną postać - wielu badaczy uważa, że opisywani w kronikach i przekazach duchowni tak naprawdę byli jedną osobą.
Święty Walenty - kult. Kim był patron 14 lutego?
Na mocy decyzji papieża Gelazjusza I, wspomnienie liturgiczne św. Walentego od 496 roku jest obchodzone w dniu jego śmierci, czyli 14 lutego. Obecnie postać świętego jest wspominana w Kościołach: katolickim, ewangelicko-augsburskim oraz Syryjskim Kościele Ortodoksyjnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Święty Walenty jest jedną z postaci nieodłącznie kojarzonych z Walentynkami. Biskup czczony 14 lutego jest uważany za patrona zakochanych i małżeństw, ale również chorych na epilepsję, dżumę, podagrę i choroby nerwowe.
Walentynki. Tradycja sięgająca czasów pogaństwa
Walentynki - podobnie, jak wiele innych świąt chrześcijańskich - swój początek mają w uroczystościach pogańskich. Dawne ludy Rzymu w połowie lutego obchodziły luperkalia - święto płodności i odradzającej się przyrody, poświęcone bogowi Faunowi. W czasach ekspansji chrześcijaństwa, pogańską uroczystość zastąpiono najbliższym przypadającym świętem, a więc tym obchodzonym ku czci św. Walentego. Od tego czasu postać duchownego i męczennika jest utożsamiana z miłością oraz odradzającym się cyklem życia.
Walentynki, jako święto chrześcijańskie zyskało ogromną popularność w średniowieczu. W tym czasie pielgrzymi tłumnie odwiedzali groby czczonych przez kościół postaci. Do Polski kult św. Walentego trafił z Bawarii oraz Tyrolu. Komercjalizacja tego święta nastąpiła natomiast w XIX wieku - od tego czasu popularne stało się wysyłanie do sympatii kartek, listów i miłosnych wiadomości.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.