Walentynki 2020. Kim byś święty Walenty? Romantyczna i wzruszająca historia
Walentynki 2020 właśnie się rozpoczęły. Z tej okazji warto przypomnieć, dlaczego świętujemy 14 lutego i kim był święty Walenty. Jego historia porusza nawet najbardziej zagorzałe święta.
Walentynki, święto zakochanych oraz przyjaciół. Kim był święty Walenty? Historia patrona zakochanych oraz samego święta ma tragiczną przeszłość, a historia jego żywota nie jest do końca znana.
Święty Walenty żyła w III wieku naszej ery na terenie Italii. Był biskupem w Terni w Umbrii. Jako duchowny naraził się cesarzowi Klaudiuszowi II Gockiemu. I tu pewność historyków się kończy. Nie ma pewności, w jaki sposób doszło do starcia między duchownym a władcą. Wiadomo jednak, że dla świętego Walentego konflikt zakończył się śmiercią.
Kim był Święty Walenty? Scenariusz pierwszy
Historycy wysnuli trzy przypuszczenia na temat tego, w jaki sposób święty Walenty naraził się władcy. Pierwszy scenariusz zakłada, że biskup Walenty próbował nawrócić Klaudiusza II Gockiego, któremu się to nie spodobało. Walenty został wtrącony do lochu, gdzie poznał strażnika i jego niewidomą córkę. Podobno święty Walenty dokonał cudu. Dziewczyna odzyskała wzrok i wraz z ojcem nawróciła się na chrześcijaństwo. To rozgniewało cesarza jeszcze bardziej. W konsekwencji skazał Walentego na śmierć.
Walentynki. Święty Walenty udzielił ślubu
W czasach Klaudiusza II Gockiego w Rzymie nie można było udzielać ślubów legionistom. Władca uważał, że żołnierz w związku skupia się bardziej na rodzinie niż na walce. Dlatego uznał związki za niepożądane. Z takim podejściem nie zgadzał się święty Walenty. Biskup miał udzielić ślubu legioniście, za co został skazany na śmierć.
Święty Walenty autorem pierwszej walentynki
Ostatnia historia dotycząca świętego Walentego przypadnie do gustu wszystkim romantykom. Po tym, jak Walenty trafił do więzienia, miał poznać niewidomą córkę strażnika i się w niej zakochać. Dziewczyna dzięki uczuciu świętego odzyskała wzrok. Najbardziej romantyczny jest jednak inny wątek tej historii. Tuż przed wykonaniem wyroku śmierci, święty miał napisać list do ukochanej. Podpisał go "Twój Walenty". Ta historia dała początek pisanym do dziś walentynkom od cichych wielbicieli.
Walentynki 2020. Dlaczego 14 lutego?
Pozostaje jeszcze wyjaśnienie, dlaczego walentynki obchodzone są właśnie 14 lutego. Tu również jest kilka teorii. Jedna mówi, że w tym czasie swoje święto płodności mieli poganie.
Inny scenariusz zakłada, że to właśnie 14 lutego wykonano wyrok śmierci na świętym Walentym. Dlatego jego wspomnienie w kościele ma miejsce w tym dniu.
Warto wspomnieć, że święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych. Pod jego pieczą znajdują się również osoby chore na epilepsję, a także dotknięci trendem lub inną zarazą. Patronem zakochanych został dopiero w XX wieku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl