Trwa ładowanie...
ds4fai3
zdrada

Zdrada po polsku. Tak wygląda niewierność Polaków [RAPORT na WALENTYNKI]

Starszy mężczyzna. W nieformalnym związku. Mieszkający w dużym mieście. Z osobą znajomą albo z pracy. Najpewniej niewierzący. I najpewniej wyborca... Roberta Biedronia. Publikujemy raport, który wskazuje, kto najczęściej dopuszcza się zdrady. I kto tę zdradę najprędzej by wybaczył.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raport o zdradach Polaków przygotował Instytut Badań Spraw Społecznych. Publikujemy go z okazji Walentynek
Raport o zdradach Polaków przygotował Instytut Badań Spraw Społecznych. Publikujemy go z okazji Walentynek (iStock.com)
ds4fai3

Z okazji Walentynek przedstawiamy najnowszy raport Instytutu Badań Zmian Społecznych (należącego do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej), który wieloaspektowo przeanalizował zdrady Polaków.

Ile osób przyznaje się do zdrady?

Jedynie 12 proc. badanych. I większość mówi, że zrobiła to więcej niż jeden raz. 4 proc. badanych wybrało odpowiedź "Nie chcę powiedzieć" lub odmówiło jakiejkolwiek odpowiedzi. Możemy założyć zatem, że takie osoby nie chcą powiedzieć wprost, że zdradziły.

   IBZS

Raport na Walentynki. Mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety

ds4fai3

A przynajmniej więcej panów (61,4 proc.) niż pań (38,6 proc.) do tego się właśnie przyznało. Zdradzający to głównie osoby mieszkające w bardzo dużych miastach (19,9 proc.) - tu kobiety i mężczyźni zdradzają mniej więcej po równo. Co ciekawe, w nieco mniejszych metropoliach - dużych miastach - częściej zdradzają... kobiety.

   IBZS

Zdradzają też wierzący

Ogółem częściej zdradzają niewierzący. Ale... osoby wierzące też bywają niewierne wobec swojego partnera. Mimo że ogółem to mężczyźni zdradzają częściej, wśród osób wierzących, regularnie praktykujących, częściej zdrady dopuszczają się kobiety.

   IBZS

Im mniej formalny związek, tym częstsze zdrady. W 12 proc. małżeństw pojawiają się zdrady, natomiast w przypadku nieformalnej pary - to już odsetek wynoszący 16 proc.

ds4fai3

Skandal na weselu. Takiego finału nikt się nie spodziewał [ZOBACZ WIDEO]

Co ciekawe, wśród małżeństw najczęściej zdradzają osoby wierzące, regularnie praktykujące. Natomiast pośród zaręczonych par najwięcej Polaków, którzy przyznają się do zdrady, to osoby wierzące nieregularnie praktykujące. Zaś co druga osoba, która ma dziewczynę czy chłopaka i przyznaje się do zdrady, jest niewierząca.

   IBZS

I co piąty wyborca Roberta Biedronia

Wiemy, czyi wyborcy zdradzają najczęściej. Co piąty Polak, który w wyborach prezydenckich chce zagłosować na Roberta Biedronia, przyznaje się do zdrady. Na drugim miejscu są wyborcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - tu zdradza 16,3 proc. z nich.

ds4fai3

Wyborcy Andrzeja Dudy są najmniej rozwięźli - zdradza 12,3 proc. głosujących na urzędującego prezydenta.

   IBZS

- Okazało się, że konserwatywni wyborcy Andrzeja Dudy zdradzają rzadziej niż wyborcy np. Roberta Biedronia. Bierze się to też z tego, że wśród wyborców obecnego prezydenta jest więcej osób regularnie praktykujących, a wśród wyborców Roberta Biedronia więcej osób deklarujących się jako osoby niewierzące - komentuje Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Zdrada? Z osobą znajomą

Z kim? Połowa Polaków, którzy zdradzają, robi to z osobą znajomą. Z osobą z pracy zdradza 21 proc., a z nieznajomym - 18 proc.

   IBZS

Badani byli też pytani, czy do zdrady powinno się przyznawać. 80,6 proc. osób w wieku 18-29 twierdzi, że tak. To najszczersza grupa wiekowa. Jest to też grupa, która zdradza najrzadziej. Im starszy badany, tym mniej w nim szczerości i większe prawdopodobieństwo dopuszczenia się zdrady. Tylko co drugi Polak w wieku powyżej 70 lat uważa, że o zdradzie należy powiedzieć partnerowi.

ds4fai3

Oczy szeroko zamknięte

A czy chcemy wiedzieć o zdradzie? Aż 60 proc. badanych twierdzi, że tak. Wiedzieć chciałoby 80 proc. osób zaręczonych i 3/4 osób będących w związku. Natomiast małżeństwa raczej wolą niewiedzę. Co druga osoba w związku formalnym chciałaby wiedzieć o niewierności partnera.

Co trzeci zdradzający Polak uważa, że zdrada może mieć pozytywny wpływ na związek. I co trzeci badany zdradę by wybaczył. Ale dużo chętniej zrobiłyby to osoby starsze będące wiele lat w małżeństwie - w wieku 70 lat i więcej. Młodzi już tak łatwo zdrady nie wybaczają.

   IBZS

Raport na Walentynki. Wnioski? Polacy mniej radykalni po ślubie

- Jednym z ciekawszych wniosków nasuwających się po przeanalizowaniu wyników badania jest zmiana podejścia osób będących po ślubie. To właśnie oni są najmniej radykalni w temacie zdrady i największy odsetek z nich by zdradę wybaczyło - komentuje Kamila Gaweł, ekspert ds. zmian społecznych.

ds4fai3

- Na taką postawę z pewnością wpływa fakt, iż właśnie najwięcej takich osób założyło już rodzinę czy wzięło wspólny kredyt, więc zdrada niesie za sobą w tym przypadku dużo większe konsekwencje. Być może właśnie dlatego: najmniej osób będących po ślubie chciałoby wiedzieć o niewierności partnera - dodaje.

Z cały raportem o zdradach Polaków zapoznasz się na portalu ZmianySpoleczne.pl

Przytoczone w tekście dane pochodzą z badania "Badanie opinii Polaków na temat zdrady", które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Zmian Społecznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 17-20.12.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj też:
- Polacy równi i równiejsi. Ich głosy nie znaczą dla polityków tyle samo [ANALIZA]
- Czy głosy z zagranicy zmienią wynik wyborów? [ANALIZA]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ds4fai3

Podziel się opinią

Share

ds4fai3

ds4fai3
Więcej tematów