Trwa ładowanie...

Ukraińskie MSZ zabiera głos ws. rzezi wołyńskiej. Krytykuje polski rząd

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy w czwartek potępiło zbrodnię dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności podczas II wojny światowej. Jednocześnie resort skrytykował stronę polską za "jednostronną i upolitycznianą ocenę" wydarzeń z lat 1943-1945.

Share
Ukraińskie MSZ zabiera głos ws. rzezi wołyńskiej. Krytykuje polski rządŹródło: East News
d4jnk6n

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, który jest obchodzony od 3 lat. W związku z rocznicą ukraińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że rzeź wołyńska była jedną z najbardziej tragicznych kart w historii obu narodów.

"Jesteśmy przekonani, że każde życie jest bezcenne. Dlatego oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli w wyniku Tragedii Wołyńskiej. Jednoznacznie i zdecydowanie potępiamy zbrodnie wobec ludności cywilnej: Ukraińców, Polaków, Żydów, Czechów i innych, którzy (w nich) ucierpieli" - czytamy na stronie resortu dyplomacji Ukrainy.

W dalszej części pisma ukraińskie MSZ skrytykowało stronę polską. "Nie możemy zgodzić się z jednostronną i upolitycznianą przez polskich polityków i dyplomatów oceną tragicznych wydarzeń z lat 1943-1945" - piszą dyplomaci. Podkreślają również, że prawda o tych wydarzeniach powinna być ustalana na podstawie "wiarygodnych materiałów archiwalnych”, a "próby manipulowania tragiczną historią, jej jednostronne traktowanie i wykorzystywanie w celach politycznych jest niedopuszczalne”.

d4jnk6n

Ukraiński resort podkreśla, że takie działania jedynie "wyzwalają negatywne emocje między Ukraińcami i Polakami" i "nie sprzyjają dochodzeniu do prawdy". MSZ w Kijowie wyraziło nadzieję, że niebawem historycy z obu krajów wspólnie zbadają sporne kwestie i dojdą do porozumienia.

Przypomnijmy, w latach 1943-1945 ukraińscy nacjonaliści przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności wymordowali według różnych szacunków od 50 do nawet 200 tys. Polaków mieszkających na Wołyniu. Inspiratorami zbrodni były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Historycy klasyfikują rzeź wołyńską jako ludobójstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jnk6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jnk6n
d4jnk6n
Więcej tematów