Rzeź wołyńska 1943-1945. 76. rocznica krwawej niedzieli, podczas której zginęły tysiące Polaków

11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ofiar Ludobójstwa. W ten sposób co roku wspominane są ofiary rzezi wołyńskiej, do której doszło w latach 1943-45. W tym czasie śmierć poniosło nawet 60 tys. Polaków.

Rzeź wołyńska 1943-1945. 76. rocznica krwawej niedzieli, podczas której zginęły tysiące Polaków
Źródło zdjęć: © PAP

Narodowy Dzień Pamięci ofiar Ludobójstwa. Czym była Rzeź wołyńska

Do ludobójstwa na Wołyniu dochodziło od lutego 1943 roku do lutego 1945 roku. Miejscowe ukraińskie oddziały zbrojne dokonywały zorganizowanych ataków na polską mniejszość narodową.

Ataki organizowane przez UPA i inne ukraińskie organizacje partyzanckie dokonywały brutalnych ataków na Polaków. Ofiarami zbrodniarzy padały dzieci, kobiety, a także starcy.

Do ataków często dochodziło w niedziele. Ukraińscy partyzanci wkraczali wtedy do kościołów, gdzie mordowali zgromadzoną ludność.

Po dokonaniu rzezi Ukraińcy okradali posiadłości i domy zamordowanych Polaków, a następnie palili budynki tak, żeby nikt nie mógł się tam osiedlić.

Ofiarami rzezi wołyńskiej padali głównie Polacy. Wśród ofiar znaleźli się również Żydzi, Rosjanie, Ukraińcy, Czesi i Ormianie.

Dlaczego Ukraińcy postanowili wymordować Polaków? Jedną z przyczyn były obawy, że po odzyskaniu niepodległości Polacy postanowią podporządkować sobie Ukraińców.

Przyczyną ataków były również oskarżenia o współpracę Polaków z Niemcami i ZSRR.

Rzeź wołyńska. Krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku

Do zaplanowanych i brutalnych ataków w latach 43-45 dochodziło wielokrotnie. Jedną z największych akcji eksterminacji ludności polskiej przeprowadzono w niedzielę 11 lipca 1943 roku.

O godzinie 3 nad ranem Ukraińcy otoczyli do 99 osad i wiosek zamieszkanych przez Polaków. W zorganizowanym i przygotowanym ataku oprócz partyzantów udział wzięli również cywile. Tysiące Polaków ginęły od strzałów, a także ciosów zadawanych młotkami, kosami, siekierami, widłami, nożami i innymi narzędziami zbrodni.

Ukraińcy wkroczyli również do kilku kościołów, gdzie wymordowali setki wiernych.

Główna akcja mordowania Polaków zakończyła się 16 lipca 1943 roku. W lipcu 43. roku Ukraińcy zaatakowali minimum 530 wsi i osad. W wyniku ataków śmierć poniosło 17 tys. Polaków.

Narodowy Dzień Pamięci ofiar Ludobójstwa

Żeby uczcić pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, 22 lipca 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

Na pamiątkę tragicznych wydarzeń co roku 11 lipca organizowane są spotkania z osobami, które przeżyły ataki w Wołyniu, a także z ich potomkami. Przedstawiciele władz składają kwiaty pod pomnikami poległych.

W czwartek 11 lipca o godzinie 10:00 prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)