Trwa ładowanie...

Andrzej Duda o rzezi wołyńskiej: Potrzebujemy pamięci, żeby coś takiego się nie zdarzyło

- Potrzebujemy upamiętnienia, żeby serce i żal zostały ukojone - powiedział prezydent Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Dodał, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

Andrzej Duda o rzezi wołyńskiej: Potrzebujemy pamięci, żeby coś takiego się nie zdarzyłoŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkusik
dvr5lfe
dvr5lfe

W czwartek 11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2016 r.

Andrzej Duda złożył dziś kwiaty przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej, który znajduje się na warszawskim Żoliborzu.

- Potrzebujemy pamięci, żeby serce i żal mogły być ukojone. Żeby nie było złej pamięci, potrzebujemy upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń. Rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o tym, żeby Ukraina zgodziła się na ekshumację polskich ofiar. Chodzi o to, żebyśmy mogli gdzieś zrobić groby, postawić świeczki, uczcić tych, co zostali pomordowani - powiedział prezydent RP. - Potrzebujemy pamięci, żeby coś takiego się już nie zdarzyło - dodał.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na terytorium Ukrainy. Zakaz wydał ukraiński IPN po tym, jak zdemontowano nielegalny pomnik UPA w Hruszowicach w kwietniu 2017 r.

dvr5lfe

Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej, która mieszkała na terenach byłego województwa wołyńskiego z czasów II RP. Do tych zbrodni doszło w okresie od lutego 1943 do lutego 1945 r., podczas okupacji tych terenów przez III Rzeszę. Kulminacja mordów nastąpiła w lecie 1943 r. Ofiarami byli Polacy, a w mniejszej skali także Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie i Czesi, którzy zamieszkiwali Wołyń. Historycy szacują, że zginęło wówczas ok. 50-60 tys. Polaków, a w odwecie - 2-3 tys. Ukraińców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj